Szyba ceramiczna i samoczyszcząca

Bez względu na to, czy interesują nas wkłady kominkowe, kasety kominkowe czy drzwiczki do kominka, stając przed wyborem szyby, warto poznać właściwości dwóch oferowanych przez producentów typów. Niezależnie od tego, czy kupujemy gotowe wkłady lub kasety wyposażone w drzwiczki kominkowe czy zamawiamy wkłady, kasety czy drzwiczki kominkowe na wymiar, musimy zdecydować się na szybę ceramiczną lub samoczyszczącą.

Właściwości szyb ceramicznych

Szyba ceramiczna, w którą zaopatrzone są drzwi do kominka jest w istocie materiałem łączącym w sobie właściwości zarówno szkła jak i bardziej ceramiki krystalicznej. Tworzywo jest formowane jako szkło, następnie częściowo krystalizowane w procesie obróbki cieplnej. Ceramika szklana charakteryzuje się wyjątkowo niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu jest wytrzymała na bardzo znaczne wahania temperatur (zmiana i różnice temperatur na powierzchni i wewnątrz szyby). Szkło ceramiczne może zostać poddane obróbce mechanicznej za pomocą wszystkich metod stosowanych przy obróbce szkła. Świetnie zatem nadaje się na szyby do pokojowych urządzeń grzewczych takich jak piecyki pokojowe i kominki.

W przypadku szyb ceramicznych, trzeba dbać przede wszystkim o to, żeby palić w kominku suchym drewnem (maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%). Dzięki temu, po mocnym rozpaleniu ognia, powstaje zjawisko pirolizy (suchej destylacji drewna), wskutek którego cząsteczki osiadające przy niższej temperaturze na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku a sama szyba pozostaje czysta. W praktyce, decydując się na szybę ceramiczną, należy jednak liczyć się z tym, że będziemy musieli ją czyścić przynajmniej od czasu do czasu.

Szyby samoczyszczące

Sposób, w jaki wywołuje się zjawisko pirolizy w przypadku szyb samoczyszczących jest dokładnie opisany na stronie ignif.com.

Szyba samoczyszcząca jest od zewnętrznej strony komory spalania pokrywana warstwą tlenku metalu, która odbijając promieniowanie podczerwone, zwiększa temperaturę spalania w komorze a tym samym wywołuje zjawisko pirolizy.

Szyby samoczyszczące rzeczywiście czyszczą się same, jednak i w tym przypadku pamiętać musimy o dobrej jakości paliwie. Szkło samoczyszczące jest droższe niż ceramiczne, jednak jeśli używamy kominka do celów grzewczych lub do rekreacyjnych, ale często, warto w nie zainwestować.

[Głosów:10    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here