Nie spinning i nie Method Feeder, ale właśnie wędkarstwo muchowe jest uważane za najbardziej elitarną technikę łowienia. Co stanowi o jej wyjątkowości? Być może chodzi o efektowną przynętę imitującą kolorową muchę. A może prowadzenie żyłki przy tej metodzie przypomina wręcz balet klasyczny? Nie, chodzi raczej o popularyzowanie przed muszkarzy idei catch & release. Na czym polega ta koncepcja i jak przygotować się do swojego pierwszego sezonu muchowego?

Sznur muchowy

Najważniejszym elementem zestawu muchowego jest… żyłka, a właściwie sznur muchowy. To właśnie od niego zależy, czy przynęta trafi dokładnie w miejsce żerowania ryb. Linki muchowe różnią się kształtem, rozmiarem i zdolnościami do tonięcia. Do wyboru masz m.in.:

  • sznur równoległy (L),
  • sznur ze zwężającymi się końcówkami (DT),
  • sznur jednostronnie przeciążony (WF),
  • sznur do dalekich rzutów (BBT),
  • sznur krótki (ST).

Początkujący muszkarze najczęściej używają linki typu DT, która nie hałasuje podczas kładzenia na wodzie i pozwala na podanie przynęty na dalekie odległości. Oprócz tego wyróżnia się sznury lekkie unoszące na powierzchni wody (F), sznury pośrednie zanurzające się stopniowo po nasmarowaniu specjalnym preparatem (I) oraz sznury tonące (S). Dobór linki należy uzależnić od gatunku ryby i miejsca jej żerowania.

Wędkarstwo muchowe – kompletowanie sprzętu

Precyzyjne podanie sznura z przynętą zależy od dopasowania odpowiedniego kija. Wędki muchowe są wyraźnie lżejsze od wędzisk dedykowanych do innych metod. Za najbardziej optymalne uznaje się kije o długości 2,10 – 3,60 m, przy czym krótsze najlepiej sprawdzają się na niewielkich wodach o rwącym nurcie i zakrzaczonej linii brzegowej. Przy wyborze wędziska należy zwrócić szczególną uwagę na jego wyważenie – jeśli końcówka kija będzie nadmiernie pochylona, szybko zmęczysz dłoń. W celu lepszego wypoziomowania można zamontować niewielki ciężarek na rękojeści – wędka będzie wprawdzie cięższa, ale znacznie wygodniejsza w użyciu.

Wędkarstwo muchowe wymaga również specjalnego kołowrotka, który zakłada się pod uchwytem wędziska. W tej metodzie stosuje się lekkie modele o prostej budowie (max 180 g), z obrotową szpulą, bez przekładni. Ważnym elementem kołowrotka jest hamulec o dużej regulacji (cierny lub zapadkowy), który zapobiega wysuwaniu się sznura podczas wyrzutu.

Zestaw muszkarza należy uzupełnić o przypon – żyłkowy lub pleciony. Pierwszy jest niemalże niewidoczny i lepiej kładzie się na wodzie, zaś plecione można dopasować w zależności od preferowanej szybkości tonięcia.

Jak sama nazwa sugeruje, wędkarstwo muchowe wymaga zastosowania muchy, a raczej przynęty udającej owady w różnych stadiach rozwojowych (larwa, poczwarka, imago). Ponieważ wybór much jest ogromny, a każdy rodzaj wymaga innego sposobu łowienia, każdy muszkarz powinien dokładnie zgłębić ten temat przed zakupem kolekcji przynęt.

Muszkarstwo – hobby dla koneserów?

Początkujący  często zadają sobie pytanie, jakie ryby można złowić na muchę? Odpowiedź jest prosta – tak naprawdę każdą, o ile zastosuje się odpowiednią przynętę i technikę połowu. Niemniej w Polsce tej metody używają amatorzy pstrąga i lipienia, choć muszkarstwo zapewnia bardzo dobre efekty również przy polowaniu na łososie, trocie, karpiowate (np. jazie i klenie), okonie, a nawet szczupaki. Zdarza się, że na „muchę” biorą także sandacze, sumy i sielawy. Wędkarstwo muchowe staje się coraz popularniejsze nad Bałtykiem, gdzie jest wykorzystywane do polowania belony, dorsze, flądry oraz gatunki słodkowodne (płocie i leszcze).

Elitarność muszkarstwa wynika przede wszystkim z ideologii catch & release (złów i wypuść), szeroko propagowanej przez adeptów tej metody wędkarskiej. Zamysł ten polega na ostrożnym wypuszczeniu złowionej sztuki z powrotem do wody. Z tego powodu muszkarze stosują haczyki bezzadziorowe, które nie kaleczą ryb tak jak standardowe, a także przestrzegają specjalnych metod postępowania z wypuszczanymi okazami. Ta szlachetna idea wydaje się wiec idealnym połączeniem hobby z  ochroną środowiska naturalnego.

[Głosów:20    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here