Dopiero zaczynasz łowić i zastanawiasz się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza? Wobec tego rozważ wędkarstwo spławikowe – to najbardziej uniwersalna, a przez to najpopularniejsza technika połowu. Jest na tyle łatwa i przystępna finansowo, że łowić na spławik może dosłownie każdy. Oczywiście tutaj również sukces zależy od umiejętności i jakości sprzętu, niemniej nawet totalni nowicjusze nie powinni mieć problemów z opanowaniem podstaw tej metody. Z tego wpisu dowiesz się, od czego zacząć i jak skompletować niezbędny sprzęt do wędkowania ze spławikiem.

Wędkarstwo spławikowe – o co w tym chodzi?

Kluczową rolę w tej metodzie odgrywa sygnalizator brań, tj. spławik. To wielokolorowy przedmiot wykonany z drewna bądź tworzywa sztucznego, który może przyjmować rozmaite kształty – od podłużnego „patyka”, przez obłe gruszki i krople, aż po pękate kule. Mogą mierzyć od kilku centymetrów do nawet ponad 30 cm. Wielkość i kształt należy dobrać do warunków łowienia, tj. głębokości, rodzaju akwenu (stojący, płynący), szybkości nurtu.

Spławik pełni podwójną funkcję – umożliwia podanie przynęty na wybranej głębokości oraz pozwala w porę dostrzec branie. O podchwyceniu przynęty przez rybę świadczy ruch spławika, który może polegać na: częściowym lub całkowitym zanurzeniu, „tańczeniu” spławika po powierzchni wody, wypchnięciu sygnalizatora na powierzchnię.

Jeśli zdecydujesz się na wędkarstwo spławikowe, możesz wybierać spośród czterech metod połowu:

  1. na tyczkę – wędzisko o długości od 8 do 16 m, brak kołowrotka
  2. na bat – wędzisko o długości od 3 do 9 m, brak kołowrotka
  3. technika bolońska – wędzisko teleskopowe z kołowrotkiem, spławik typu bombka
  4. technika angielska  – wędzisko składane z kołowrotkiem, spławik „waggler”

Przy łowieniu na spławik można zastosować przypon, który zapobiega zerwaniu linki głównej i zwiększa szansę na udane branie.

Jaki spławik wybrać?

Ponieważ rodzaj spławika często decyduje o sukcesie lub porażce na łowisku, jego wybór nie powinien być dziełem przypadku. Ogólny podział sygnalizatorów wyróżnia spławiki stałe i przelotowe. Pierwsze mocowane są na żyłce w sposób uniemożliwiający ich przesuwanie. Z kolei spławiki przelotowe są w stanie przesuwać się w kierunku pionowym, dzięki czemu można łatwo sterować linką w zależności od głębokości łowiska.

Wędkarstwo spławikowe można uprawiać z sukcesami na dowolnego rodzaju akwenach, przy czym w wodach stojących (jeziora, stawy) lepiej postawić na długie i cienkie spławiki, zaś w wodach płynących (rzeki, potoki) najlepsze efekty zapewniają spławiki w kształcie bombki lub gruszki. Im szybszy nurt, tym większy i bardziej pękaty spławik warto zastosować.

Jak skutecznie łowić na spławik?

Metoda spławikowa sprawdza się zarówno przy połowie białych ryb, jak i drapieżników. Jest łatwiejsza niż inne techniki wędkarskie, przy czym o ostatecznym rezultacie połowu może zadecydować dosłownie każdy element zestawu.

Nie obawiaj się stosowania cienkich żyłek w rozmiarze 0,12-0,14. Owszem, są mniej wytrzymałe niż grubsze – jednak ten defekt można zniwelować przez użycie bardziej elastycznego kija i odpowiednie ustawienie hamulca kołowrotka. Cieńsza żyłka jest praktycznie niewidzialna dla ryb i umożliwia dalsze wyrzuty, co oczywiście przekłada się na większe branie.

Przy wyborze haków kieruj się zasadą – mniejsze na robaki, grubsze na ziarno. Cieńsze haki zapewniają większą ruchliwość żywej przynęty i tym samym skuteczniej wabią ryby.

Decydując się na wędkarstwo spławikowe, warto również zastosować przypon – choć możesz też poprzestać na żyłce głównej. Długość przyponu należy dopasować do intensywności brania. Przy słabych najlepiej sprawdzają się dłuższe przypony nawet do 50 cm, zaś przy dobrym braniu dodatkowy odcinek żyłki może mieć 15-20 cm.

[Głosów:178    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here