Napowietrzanie oczka wodnego

Powietrze jest niezmiernie ważne dla istot żyjących w oczku wodnym. Tlen w wodzie jest potrzebny zarówno rybom, jak i pozostałym organizmom wodnym. Jest on również niezbędny w celu prawidłowej funkcji biologicznej filtracji nawet wtedy, gdy rybki nie są hodowane w oczku wodnym.

W przypadku hodowli ryb z małą ilością tlenu w wodzie widoczne jest to, że ryby zaczynają łapać powietrze przy tafli oczka wodnego, są powolne (apatyczne) i nie chcą jeść. W przypadku  oczka wodnego, w którym nie hodujemy ryb, niedostatek tlenu jesteśmy w stanie stwierdzić jedynie patrząc na wodę, która będzie miała gorszą jakość. Przyczyną tego jest nieprawidłowo działająca filtracja biologiczna. Woda może nawet zacząć gnić. W takim wypadku poza napowietrzaniem warto wtedy uwzglednić mechaniczne filtrowanie większych zanieczyszczeń przy pomocy pomp filtracyjnych o dużej wydajności toczenia

pomp filtracyjnych

Jeśli nie jesteśmy pewni wystarczającej ilości tlenu w wodzie, przeprowadzając test poznamy odpowiedź w kilka minut.

Musimy stale kontrolować poziom tlenu w wodzie i utrzymywać go na na wymaganym poziomie. Optymalna wartość mieści się w zakresie od 5 – 8 mg/l.

Napowietrzanie letnie a zimowe

Napowietrzanie letnie a zimowe

Temperatura wody wpływa na zawartość tlenu w wodzie.  Wraz ze wzrostem temperatury wody w oczku wodnym zaczyna ubywać tlenu w wodzie. Wynika z tego, że w miesiącach letnich ważne jest dostarczanie powietrza do oczek wodnych za pomocą kompresorów napowietrzających. Aby woda w oczku wodnym zimą nie zamarzła, oczko musi być napowietrzane. Zimą napowietrzamy ok. 20 cm poniżej poziomu wody.

Sposób natlenienia wody w oczku wodnym

Do oczka wodnego tlen dostarczany jest drogą naturalną poprzez proces fotosyntezy włóknistych glonów, za pośrednictwem różnych kaskad oraz sztucznie za pomocą techniki. Najlepiej służy do tego system napowietrzający.

Sposób natlenienia wody w oczku wodnym

W tym celu należy kupić kompresor napowietrzający oraz odpowiednie okablowanie, akcesoria i elementy. Pod pojęciem kompresor należy wyobrazić sobie urządzenie, które za pomocą węża wdmuchuje do wody dużą ilość sprężonego powietrza. Urządzenie to nie tylko dostarcza nam tlen do wody, ale pomaga również w jej cyrkulacji. Należy jednak zauważyć, że do oczka wodnego należy używać wyłącznie kompresora przeznaczonego do oczek wodnych. Jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego i ma wyższą wydajność. Nie musimy się więc martwić o małą ilość tlenu w wodzie.

Jeśli chodzi o węże, to w zależności od potrzeb oferowane wężyki silikonowe posiadają różne długości i średnice.

Pod pojęciem akcesoria mamy na myśli przede wszystkim zawór zwrotny, który umieścimy pomiędzy kompresorem a kamieniem napowietrzającym. Jest to niezbędna część systemu napowietrzającego, ponieważ po wyłączeniu kompresora zapobiega przedostawaniu się wody z powrotem do kompresora, co mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia.
Aby jak najskuteczniej rozpuścić tlen w wodzie należy podłączyć kamień napowietrzający do wężyka napowietrzającego. Powinien on być wykonany z wysokiej jakości materiału, aby bąbelki wydostawały się równomiernie.

[Głosów:15    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here