Każdy wędkarz przed rozpoczęciem swojej przygody z łowieniem powinien zapoznać się z przepisami, by nie narazić się na kary. Gdy ten krok mamy już za sobą, przychodzi czas na zakupy. Najbardziej oczywistym narzędziem jest wędka z kołowrotkiem, ale dziś nie będziemy skupiać się na niej. Wędkarz potrzebuje też zestawu podstawowych produktów – akcesoria wędkarskie pozwolą na skuteczny, “zgodny ze sztuką” połów i umożliwią lepszą organizację całego przedsięwzięcia.

Podstawowe akcesoria wędkarskie – haczyki, przypon i żyłka

Zacznijmy od żyłki. Bez niej ani rusz. Warto wziąć ze sobą zapas żyłki na wszelki wypadek. Element ten dobieramy odpowiednio do rodzaju wędkowania. Żyłki mają różną grubość i wytrzymałość określaną w kilogramach. Nad jezioro możemy zabrać cieńszy model, za to już nad rzekę weźmiemy grubszą, bardziej odporną żyłkę. Dobór powinien zależeć także od wybranej metody. Jeżeli standardowo zaczynasz od spławika, możesz postawić na żyłki o średnicy od 0,12 mm do 0,20 mm. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem na początek będzie żyłka 0,16 mm – sprawdzi się ona w większości sytuacji, więc jeśli nie masz jeszcze wiedzy i umiejętności odnośnie wybierania akcesoriów wędkarskich, możesz postawić właśnie na taką grubość. Najważniejsze, żeby żyłka się nie plątała i swobodnie tonęła.  

Haczyki – to kolejne akcesoria wędkarskie must-have, bez których po prostu nic nie złowimy. Istnieją typy haczyków. Na początek warto wybrać te z gotowymi przyponami, co znacznie ułatwi mocowanie.

Są też różne rozmiary haczyków. Tutaj obowiązują oznaczenia liczbowe – z tym, że im większy numer,  tym haczyk mniejszy. Warto o tym pamiętać podczas zakupów internetowych, gdy widzimy to, co kupujemy jedynie na zdjęciach! Na przykład dwójka jest dużym haczykiem, ósemka to opcja średniej wielkości, a dwunastkę możemy nazwać haczykiem małym.

Aby połączyć przypon haczyka z żyłką główną potrzebujesz dodatkowo agrafki. Przypon powinien być zawsze cieńszy od żyłki głównej o 1-2 grubości (gdy żyłka ma 0,20 mm, to przypon może mieć np. 0,18 mm). Dlaczego w taki sposób powinno się dobierać te elementy? To proste: wyobraź sobie, że trafisz na dużą i silną rybę, która poradzi sobie z Twoją żyłką. Nie chcesz jednak tracić całego zestawu, więc lepiej, by zerwał się sam przypon z haczykiem. Jeżeli przypon jest słabszy od haczyka, to on “puści” w pierwszej kolejności, a żyłka i cała reszta pozostanie.

Haczyki, spławiki i siatka na ryby

Są też różne kolory haczyków – złote, srebrne, czerwone. Jeśli masz zamiar łowić głównie na czerwone robaki z ziemi, to najlepiej sprawdzą się haczyki w podobnym kolorze. Ta sama zasada obowiązuje przy innych przynętach. Jeśli więc kupujesz akcesoria wędkarskie i masz zamiar łowić na kukurydzę, postaw na złoty haczyk. Do białych robaków dobierz srebrny haczyk.

Oczywiście nie ma sensu przykładać do wyboru koloru haczyka zbyt dużej wagi. Jeżeli akurat dysponujesz kukurydzą w roli przynęty i czerwonymi haczykami, nie musisz specjalnie kupować złotych. Ryby nie są aż tak wybredne… Jesteś w stanie łowić skutecznie również, gdy barwa przynęty i haczyka się różnią.

Jako że zaczynasz od metody spławikowej, to oczywiście potrzebne będą też odpowiednie spławiki. Jeżeli chcesz wybrać się na łowienie nocne, kup spławik z przezroczystą rurką na świetliki. Po włożeniu świetlików spławik będzie doskonale widoczny po zmroku.

Kiedy natomiast uda się już złowić rybę, trzeba ją gdzieś przechowywać. Do tego celu służą siatki wędkarskie, które pływają w wodzie. Do siatki takiej dokładamy obciążenie, żeby nie wypływała. Jeżeli tak się stanie, ryby mogą się po prostu udusić.

Wiadro, szmatka i nóż

Ze sobą warto zabrać także wiadro, w którym będziemy mogli rozmieszać zanętę. W tym przypadku możesz zajrzeć do sklepu z akcesoriami wędkarskimi po specjalne wiadra przeznaczone dla wędkarzy. Ale nic też nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą wiadro gospodarcze (oczywiście po wcześniejszym wyczyszczeniu i upewnieniu się, że nie pozostały w nim żadnego szkodliwe substancje).

Z przedmiotów, które znajdują się w każdym domu przyda nam się także szmatka. Dzięki niej po prostu będziesz mógł utrzymać podstawową czystość. Dobrze jest móc wytrzeć ręce (i nie tylko, bo zdarzają się różne sytuacje). Zanętę, śluz ryb czy nawet wodę łatwo zetrzesz za pomocą dużej, czystej szmaty.

Na koniec pamiętajmy jeszcze o nożu lub nożyczkach, niezbędnych np. do przycięcia żyłki lub otwarcia opakowania z zanętą.

[Głosów:12    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here