Kupowanie wysokiej jakości artykułów wędkarskich nie jest dziś dużym problemem. W każdym większym mieście znajdują się sklepy tematyczne dla wędkarzy, a część niezbędnych akcesoriów można znaleźć nawet w hipermarketach. Wiele osób zamawia też potrzebne produkty na Allegro oraz w sklepach internetowych. Wszystkie te metody są właściwe, ale jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z wędkowaniem, powinieneś pamiętać o paru podstawowych zasadach.
Jaki kolor haczyka?
Barwa haczyka przez jednych wędkarzy jest przedstawiana jako podstawowe kryterium wyboru tego elementu, inni prawie w ogóle nie zwracają na nią uwagi. Z pewnością dobrze jest mieć haczyk odpowiednio dopasowany do przynęty – szansa na udany połów jest wówczas nieco wyższa. Naszym zdaniem jednak nie trzeba “fiksować się” przesadnie na tej kwestii. Jeśli właśnie jesteś w sklepie z artykułami wędkarskimi i kupujesz haczyki wiedząc, z jakiej przynęty będziesz korzystać, to weź te o właściwym kolorze. Jeżeli już masz na wyposażeniu haczyki niedopasowane do przynęty to po prostu je wykorzystaj.
Co oznacza odpowiedni haczyk w tym kontekście? Najlepiej dobrać go tak, żeby kolorystycznie odpowiadał przynęcie. Złoty haczyk najlepiej zgra się z kukurydzą, a biały lub czerwony z robakami w takich właśnie kolorach.
Oznaczenia rozmiarów haczyka
Haczyki mają też oznaczenia numerowe, opisujące rozmiar. Liczby te są odwrotnie proporcjonalne do rozmiaru haczyka. To znaczy, że im wyższy numer, tym mniejszy haczyk. Jeżeli chcesz kupić duży model, to możesz postawić np. na dwójkę, a małym haczykiem będzie dwunastka. To ważna informacja przede wszystkim dla początkujących wędkarzy, którzy robią zakupy przez internet. Wówczas widzisz artykuły wędkarskie jedynie na zdjęciach, więc bez podstawowej wiedzy łatwo o pomyłkę.
Początkującym radzimy też kupowanie haczyków z gotowymi przyponami. To małe ułatwienie, które umożliwi szybsze połączenie haczyka z żyłką.
Przypon cieńszy od żyłki
Kolejna ważna informacja dla nowych wędkarzy – kupując artykuły wędkarskie zawsze dobieraj przypon i żyłkę tak, by ten pierwszy element był nieco cieńszy. Jeżeli żyłka ma 0,20 mm, to przypon powinien mieć od 0,16 mm do 0,18 mm. Chodzi o to, żeby ten element był najsłabszym ogniwem “wędkarskiego łańcucha”. Jeżeli trafi się zbyt silna ryba i przekroczy ona udźwig zestawu, to stracisz jedynie jego końcowy fragment, a nie cały komplet wraz z metrami żyłki. Przypon słabszy od żyłki puści po prostu w pierwszej kolejności, a żyłka pozostanie cała.
Domowe artykuły do wędkowania
Pamiętaj, że nie musisz kupować wszystkiego, co oferują sprzedawcy, jako artykuły wędkarskie. Część elementów można po prostu zabrać z domu. Nie ma sensu, by początkujący wędkarz wydawał pieniądze na specjalna wiadra czy noże wędkarskie. Jeżeli “wkręcisz się” w to hobby, przyjdzie czas i na takie zakupy. Na dobry początek jednak spokojnie możesz zabrać ze sobą zwykłe wiaderko gospodarcze i scyzoryk lub nożyczki, zamiast produktów tworzonych specjalnie dla wędkarzy.