Czy warto inwestować w elektroniczne sygnalizatory brań?

Coraz bardziej popularne wśród wędkarzy są czujniki brań. Sygnalizatory wędkarskie są tworzone już od 1950 roku, ale bardziej powszechne stały się, gdy wyposażono je w takie cechy jak wodoodporność. Dodatkowo z roku na rok wzrasta ilość cech, które odpowiadają niemal każdemu wędkarzowi(jak długość działania na jednej baterii czy działanie nawet w mroźnych temperaturach i połączenie z wi-fi).

Kiedy używa się sygnalizatora brań?

Dla wielu wędkarzy sygnalizator brań na wędkę zastępuje spławik czy inne sposoby sygnalizacji brań. Elektroniczne sygnalizatory brań odnajdują się przede wszystkim przy korzystaniu z metody spławikowo-gruntowej i na spokojnej wodzie. Jest to idealna metoda dla karpiarzy. Poszczególne modele sygnalizatorów różnią się między sobą takimi parametrami jak:

  • czułość,
  • sposób sygnalizacji,
  • dodatkowe urządzenia(zestaw sygnalizatorów z centralką),
  • kolorystyka,
  • sposób mocowania(na wędce lub na statywie),
  • użyty materiał.

Sygnalizatory wędkarskie oparte są na sposobie wykrywania brania w postaci czujnika ruchu żyłki.

Sygnalizatory wędkarskie

Czy warto zdecydować się na zakup sygnalizatora brań?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju sygnalizatory brań (zarówno tańsze jak i droższe). Wybór wśród dostępnego sprzętu zależy od wielu czynników. Na pewno sygnalizator powinien być dostosowany do łowiska, nad którym wędkarz zamierza spędzać czas, gdyż jego czułość musi być dopasowana do warunków na łowisku. Złe dostosowanie czujników może spowodować pojawienie się niepożądanych alarmów(np. przy pojawieniu się silniejszego wiatru lub agresywniejszych drapieżników). Z kolei słaby wiatr i mniej agresywne okazy wymagają większej czułości sygnalizatorów. Pomimo konieczności odpowiedniego ustawienia sygnalizatorów mają one bardzo dobrą opinię w szczególności w trudnych warunkach, takich jak słaba widoczność, noc czy mgła. Dzięki wyposażeniu czujników w sygnalizator dźwiękowy i diodę led możliwe jest wychwycenie brania w każdych warunkach lub odłożenie wędziska na miejsce. Dodatkowo możliwy jest zakup sygnalizatorów z centralką, która wskazuje na której wędce jest branie nawet w sporej odległości od brzegu(np. w namiocie).

A może zestaw sygnalizatorów z centralką?

Wielu wędkarzy decyduje się na zakup zestawu sygnalizatorów z centralką. Decyzja taka jest podejmowana, gdy wędkarz potrzebuje większej swobody i stosuje więcej niż jedną wędkę. Centralna może współpracować z sygnalizatorami nawet w zasięgu 150 metrów lub więcej(w zależności od warunków atmosferycznych i topografii rejonu).

Co daje sygnalizator brań przeciętnemu wędkarzowi?

Sygnalizatory brań dzieli się zwykle na trzy kategorie:

  • najtańsze i najprostsze,
  • ze średniej półki cenowej,
  • najdroższe(z wieloma dodatkowymi funkcjami).

Bogaty wybór sygnalizatorów brań pozwala na ich zakup każdemu zainteresowanemu. Wędkarze potwierdzają, że elektroniczne sygnalizatory brań mają udział w poprawie wyników wędkarzy na całym świecie. Stosowanie czujników brań zwiększa możliwości wędkarza, a jednocześnie zapobiega uporczywemu wpatrywaniu się w spławik. Dodatkowo w zestawie z centralką zwykle dołączone są także odpowiednie pudełka, które pozwolą na bezpieczne przechowywanie sygnalizatorów.

Co wpływa na wybór czujnika brań?

Wędkarze, którzy decydują się zazwyczaj na krótkie jednodniowe wyprawy wybiorą raczej najprostsze modele. Dopiero zwolennik kilkudniowych zasiadek rozglądnie się za bardziej rozbudowanym modelem. Coraz częściej wybierane są sygnalizatory z centralką, które umożliwiają nawet rekreacyjne spędzanie czasu nad wodą w trakcie wędkowania, gdyż informują o każdym braniu na odległość. Oprócz ceny na wybór sygnalizatora powinna wpłynąć wszechstronność zastosowania. W końcu każdy wędkarz lubi eksperymentować z metodami połowu, a towarzyszący mu sprzęt powinien go wspierać. Każdy wędkarz powinien dobrać sprzęt z uwzględnieniem własnych potrzeb i wymagań jak np. komfortowe włączanie i wyłączanie, regulacja siły głosu czy wyposażenie w pamięć brania. Istotna jest także trwałość materiałów użytych do wykonania sygnalizatorów, co przełoży się na długość ich użytkowania. Sygnalizatory wędkarskie powinny być również odporne na warunki atmosferyczne jak wilgoć i temperatura. Z odpowiednio dobranymi czujnikami brania wędkarz ma zagwarantowany wygodny i skuteczny połów oraz brak potrzeby czuwania nad zestawem. Zawsze warto zainwestować w sprzęt, jeśli wędkowanie ma przynieść satysfakcję wędkarzowi(bez względu na charakter połowu-amatorski czy profesjonalny).

Źródło: podbierak.pl

[Głosów:30    Średnia:2.8/5]

1 KOMENTARZ

  1. Stosowałem pokazane na zdjęciach sygnalizatory wędkarskie i byłem z nich zadowolony. Sa naprawde dobrze wykonane i mega precyzyjnie. Co do samego stosowania sygnalizatorów brań chodzą różne opinie. Jedni mówią, że są zbędne a jedni bardzo sobie chwalą. Ja osobiście stosuję i polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here