W początkach wielkiego zainteresowania akwarystyką często dziwimy się, jak wiele trzeba, by z powodzeniem hodować rybki. Nie wydają się zbyt wymagającymi stworzeniami – małe akwarium z roślinkami i czystą wodą – to wszystko, czego potrzebują. Jednak poznając ich zwyczaje i warunki, w jakich najlepiej się rozwijają, zauważamy coraz więcej ich potrzeb.

Pojemność akwarium stopniowo rośnie, zmienia się rodzaj roślin, „wystrój”, a pasja przybiera na sile. Jednym z zakupów, od których powinniśmy zaczynać swoją przygodę z akwarystyką, jest solidny filtr. To właśnie dzięki niemu środowiska życia rybek zachowuje optymalne właściwości. Dobrze prowadzone i zadbane akwarium to piękny, kojący widok i wdzięczny obiekt do obserwacji. Jak wybrać filtr do akwarium, by zakup okazał się trafiony i długo służył w domowym, wodnym królestwie?

Najlepszy filtr do akwarium

Toksyczny amoniak wydalany przez ryby brzmi okropnie – a to tylko jedna z substancji, które pływają w niefiltrowanej, akwariowej wodzie. Oprócz produktów przemiany materii znajdują się tam także strzępki obumarłych roślin, glony, drobiny kurzu z powietrza, które osiadają na wodzie, a z czasem toną w niej. Z każdym dniem woda w akwarium staje się coraz brudniejsza, zmienia kolor, zaczyna wydzielać przykry zapach. Nietrudno jest się domyślić, że ryby nie mogą żyć w takich warunkach. Z kolei codzienne wymienianie wody jest zadaniem karkołomnym i także nie do końca zdrowym dla lokatorów akwarium.

Filtry do akwarium oczyszczają wodę i ułatwiają jej napowietrzenie. Zastępują naturalne mechanizmy oczyszczania, które stale zachodzą w zbiornikach wodnych.

Filtrowanie wody w akwarium nie jest procesem jednorodnym. Filtry do akwarium działają na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich oczyszczają wodę:

  • mechanicznie – usuwają jedynie fizyczne drobinki zanieczyszczeń, takie jak kawałki roślin, kurz, odchody. Mechaniczny filtr do akwarium posiada wkład, który należy okresowo wymieniać;
  • chemicznie – umieszczony w takich filtrach węgiel aktywny usuwa  związki chemiczne, które mogłyby zaszkodzić żyjącym tam organizmom;
  • biologicznie – wkład z bakteriami nitryfikacyjnymi pozwala rozkładać amoniak do azotyn, które nie są już szkodliwe dla zwierząt.

Aby filtr mógł sprawnie działać i czyścić wodę, jej tafla musi się poruszać. Dzisiejsze filtry do akwarium są wyposażone w napowietrzacz, czyli urządzenie poruszające wodą.

Jaki filtr do akwarium?

Nowoczesne filtry do akwarium dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, w zależności od miejsca montażu. Nieco bardziej szczegółowy podział wyróżnia:

Filtr kaskadowy do akwarium

To wydajny, pobierający niewiele mocy filtr, który montujemy na zewnątrz, w zbiorniku zanurzając tylko rurkę pobierającą wodę.

Filtr wewnętrzny do akwarium

to filtry biologiczne i mechaniczne, które w całości zanurzamy w akwarium. Zobacz: https://www.krakvet.pl/filtry-wewnetrzne-do-akwarium-c-170.html

Filtr kubełkowy do akwarium

Filtry te są kosztowne, pobierają sporo mocy, jednak najskuteczniej pełnią swoje funkcje. Świetnie sprawdzają się w akwariach dużych, powyżej 50 litrów. Możemy w nich instalować różne wkłady, a powierzchnia filtrowania jest duża.

Filtr do akwarium nie może być zbyt mały. Jeśli nie przepompuje przynajmniej raz na godzinę całości wody znajdującej się w akwarium, nie będzie skuteczny. Żeby określić „mniej więcej” wydajność filtra, jaka będzie nam niezbędna, należy pomnożyć pojemność zbiornika w litrach razy 3. Uzyskany wynik to litry, które powinien oczyszczać wybrany filtr w ciągu godziny.

Filtr do akwarium – jak zamontować?

Montowanie filtrów do akwarium zależy od ich rodzaju. Niektóre instalujemy wewnątrz zbiornika, inne na jego zewnętrznej ścianie. Filtry kubełkowe znajdują się pod zbiornikiem.

Zobacz również: Grzałka do akwarium – kompendium wiedzy >>

Raz zainstalowany filtr trzeba czyścić, inaczej szybko straci swoje właściwości. W tym celu zwykle płuczemy go ostrożnie w wodzie pochodzącej z akwarium, w żadnym wypadku nie podstawiając pod bieżącą wodę. Regularnie czyszczony filtr do akwarium będzie działał długo i skutecznie, zapewniając jego mieszkańcom optymalne warunki do życia.

[Głosów:11    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here