Hodowla rybek akwariowych bywa postrzegana w charakterze mało fascynującego hobby, które na dodatek wymaga sporo czasu i uwagi. Tymczasem tworzenie we własnym domu małego, podwodnego świata, w którym znajdują się żywe istoty to fascynujące zajęcie, a dla wielu osób jest to wręcz sposób na życie i wyrażenie własnych zainteresowań.
Własne akwarium – ciekawe hobby, ale nie dla każdego
Założenie własnego akwarium, a szczególnie akwarium z licznymi rybami, wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca w domu i środków finansowanych, ale również czasu i konsekwencji. Jeśli zdecydujemy się na zakup wszystkich niezbędników, by uruchomić własne akwarium, to trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że opieka nad nim będzie wymagała czasu (choćby na regularne czyszczenie i dokarmianie ryb), więc trudno będzie pogodzić to z częstą nieobecnością, wyjazdami i nieregularnym trybem życia.
Ryby akwariowe dla początkujących
Jeśli stawiamy dopiero pierwsze kroki na polu hodowli ryb akwariowych, to nie warto kupować ich w ciemno i kierując się wyłącznie kwestią wizualną. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by na początku skupić się na rybach polecanych początkującym akwarystom. Dobrym wyborem będzie więc brzanka sumatrzańska, kirysek pstry lub ryba bojownik (ale wówczas należy pamiętać o tym, że samce bojowników walczą o terytorium i mogą atakować zarówno inne gatunki ryb, jak i inne osobniki z własnego gatunku).
Decydując się na założenie akwarium należy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiednich gatunków ryb, ale też o odpowiednim wyposażeniu akwarium. Kluczowy jest zarówno dobór odpowiedniej wielkości pojemnika, jak również wyposażenie go w wysokiej jakości filtr do akwarium oraz oświetlenie.
Alternatywa na początek – akwarium roślinne
Niektórzy uważają, że hodowla ryb akwariowych jest tak prosta, że można powierzyć ją nawet dziecku, inni z kolei uważają, że jest to trudne zadanie, a szczególnie wówczas, gdy sięga się po gatunki ryb o większych wymaganiach bytowych i pokarmowych.
Jeśli marzymy o podwodnym ekosystemie o dekoracyjnej funkcji, to może warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną ewentualność – akwarium roślinne. Niektóre gatunki roślin wodnych nie mają wysokich wymagań, dlatego świetnie nadają się dla początkujących akwarystów. Można też pokusić się o stworzenie roślinnej bazy, która będzie przez jakiś czas uprawiana sama dla siebie, a po czasie stanie się tłem dla wybranych ryb akwariowych. Takie działanie etapowe ma wiele zalet, a przede wszystkim pozwala rozłożyć koszty w czasie oraz pomału oswajać się z trudami uprawy roślin akwariowych, a dopiero później z wyzwaniem, jakim jest również hodowla ryb akwariowych.
Akwarium roślinne lub akwarium pełne ryb to marzenie wielu miłośników przyrody. Trudno nie dostrzec też ogromnego potencjału dekoracyjnego, jaki drzemie w akwarystyce. Duży pojemnik o przeszklonych ścianach, z podświetleniem, wodą i dziesiątkami roślin, a może też z rybkami, to radość dla oka i przedmiot, na którym można zawiesić się na dłużej. Oczywiście nie chodzi o to, by traktować akwarium wyłącznie w charakterze dekoracji, ale jednak trzeba przyznać, że podziwianie wodnego świata i jego żyjątek jest ciekawe, przyjemne i właśnie dlatego warto rozważyć założenie własnego akwarium we własnym domu.