Każdy wędkarz ma swój własny, ulubiony rodzaj przynęty i niechętnie sięga po inne. Jeśli chodzi o przynęty spinningowe, wędkarze dzielą się na miłośników przynęt tradycyjnych (wahadłówki i obrotówki, inaczej mówiąc blachy lub błyski), woblerów (twarde przynęty imitujące swym wyglądem małe rybki, najczęściej wykonane z kawałka drewna lub tworzywa sztucznego) i gum, czyli różnego rodzaju twisterów, ripperów, kopyt czy jaskółek (tanie, miękkie przynęty występujące w niezliczonej liczbie rozmiarów, kolorów i kształtów). Każda z tego typu przynęt ma nieco inną charakterystykę i wynikające z niej właściwości. Warto je poznać, by dokonać prawidłowego wyboru przynęty, wybierając się na kolejną wyprawę wędkarską.

Miękkie przynęty spinningowe – gumy

Ten rodzaj przynęt zrewolucjonizował wędkarstwo spinningowe, czyniąc je mniej elitarnym, dostępnym dla szerszego grona osób. Miękkie przynęty spinningowe najczęściej wykonane są z gumy, sylikonu lub elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są tanie w produkcji i mogą przybierać dowolne kształty. Przynęty tego typu występują w niezliczonej liczbie kolorów, kształtów i rozmiarów, co pozwala na łatwe dobranie przynęty do określonego typu wody czy gatunku drapieżnika, na jakiego się zasadzamy. Najpopularniejsze rodzaje przynęt spinningowych typu miękkiego:

  • rippery, które mają charakterystycznie wygiętą płetwę, co pozwala sterować ruchem przynęty w zamierzony przez wędkarza sposób; swym kształtem nawiązują do kształtu małej rybki,
  • twistery, które składają się z korpusu i zwiniętego, ruchomego ogonka, który podczas prowadzenia przynęty stale porusza się w wodzie, wabiąc w ten sposób drapieżniki; przynęty tego rodzaju nie przypominają swym kształtem ryby, a raczej jakiegoś rodzaju robaka,
  • jaskółki mają charakterystycznie rozdwojoną płetwę ogonową (przypomina układ skrzydeł jaskółki) i opływowy korpus, w doskonały sposób imitują małe rybki; ten rodzaj przynęt spinningowych wytwarza raczej słabe fale akustyczne, co sprawdzi się podczas zimowych połowów, a także wtedy, gdy chcemy złowić okazałego sandacza, bolenia lub okonia.

Błystki – obrotówki i wahadłówki

To tradycyjne przynęty spinningowe, które po wprowadzeniu do powszechnej sprzedaży kolorowych woblerów i przynęt miękkich, nieco straciły na popularności, ale wielu wędkarzy wciąż z nich korzysta, ceniąc sobie ich niezawodność i dużą wytrzymałość. Prowadzenie błyski wymaga pewnej wprawy, ale po opanowaniu podstaw, połów na ten rodzaj przynęty może okazać się niezwykle satysfakcjonujące. Przynęty spinningowe typu twardego najczęściej spotyka się w formie błystek obrotowych, wyposażonych w ruchome skrzydełko i błystek wahadłowych, składających się z wyprofilowanego kawałka metalu.

Woblery

Ten charakterystyczny rodzaj spinningowej przynęty wędkarskiej, ma za zadanie imitować swoim wyglądem małą, ranną rybkę. Są to przynęty typu twardego, wyposażone w ster lub go pozbawione, które w zależności od typu mają różną głębokość zanurzenia w wodzie. W sprzedaży znajdziesz woblery tonące, wolno tonące i pływające, czyli takie, które unoszą się na powierzchni wody. Woblery spotykamy w niezliczonej liczbie kolorów i rozmiarów. Dużą popularnością wśród doświadczonych wędkarzy cieszą się samodzielna produkcja woblerów, które nierzadko swym wyglądem przypominają małe dzieła sztuki.

[Głosów:45    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here