Zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem muchowym? Chcesz zyskać podstawową wiedzę na temat metody muchowej oraz potrzebnego do niej sprzętu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, inwestując w wędki muchowe, kołowrotki i specjalne przynęty zalecane do tego sposobu łowienia!
Wędkarstwo muchowe – na czym polega?
Wędkarstwo muchowe to jedna z dostępnych metod poławiania ryb. Muszkarze stosują wędki muchowe z dedykowanymi kołowrotkami, a na jednej z trzech rodzajów linek (pływającej, tonącej lub pośredniej) dowiązują przypon i specjalne sztuczne przynęty, tak zwane muszki. Nazwa metody i samych przynęt wynika z tego, że są one głównie imitacjami owadów (rzadziej innych mniejszych zwierząt). W Polsce na muszkę łowi się głównie pstrągi i lipienie, a w dalszej kolejności także łososie, trocie i głowacice. Metoda ta jest jednak przydatna do połowu wielu innych białoryb i drapieżników.
Wędkarstwo muchowe – określane też jako muszkarstwo lub z ang. fly fishing – zaliczane jest do elitarnych metod połowu. Samo prowadzenie żyłki odbywa się w wyjątkowy sposób; przy łowieniu nie stosuje się zwykle obciążenia, mimo że same muszki są niesamowicie lekkie (sporządza się je głównie z kombinacji piór, nici, sztucznych włókien, sierści, przędzy czy gąbki). Muszkarze zarzucają przynęty, wykorzystując bezwładność i ciężar sznura, a także sprężystość samego wędziska. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zainwestować w porządny sprzęt dedykowany specjalnie do tej metody. Oto najważniejsze z elementów i akcesoriów, w jakie należy się wyposażyć:
1. Najlepsze wędki muchowe i polecane kołowrotki
Wędki muchowe są najczęściej złożone z kilku (dwóch, trzech, czterech) elementów, sprężyste, wykonane z włókna węglowego i doskonale wyważone. Są także znacznie lżejsze od standardowych wędzisk, a ich rękojeść znajduje się nad kołowrotkiem. Kije mogą osiągać długość nawet powyżej 3 metrów, choć najpopularniejszy wybór to modele w przedziale od 2,2 do 3 m. Idealną wędkę należy dostosować do konkretnej metody połowu, czyli do tego, jakiego rodzaju muszkami planujemy łowić. Większe przynęty zazwyczaj stawiają proporcjonalnie większy opór, wymagają użycia cięższych linek i solidniejszych wędzisk. Co ważne, wędki muchowe nie są opisywane poprzez ciężar wyrzutowy, ale przez inny parametr: tak zwaną klasę wędziska.
Przy łowieniu muchą suchą zaleca się wędzisko o dł. do 2,75 m w klasie trzeciej lub czwartej. Poławiając na nimfę, warto sięgnąć po wędki muchowe długie na 2,75-3 m w klasie 3-5; na mokrą muchę sprawdzi się kij 2,75 m w klasie 4-5, a na streamera – wędzisko 3m w klasie 6. Doskonałej jakości wędki muchowe pochodzące od różnych producentów (dość wymienić marki Jaxon, Ron Thomspon, Scierra czy Shakespeare) są dostępne w atrakcyjnych cenach na stronie sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Muchowe-5949.html. Sklep oferuje szeroki wybór wędek i innych akcesoriów do wędkarstwa muchowego w atrakcyjnych cenach. Warto dodać, że nawigacja w witrynie jest maksymalnie ułatwiona – poszczególne kije są podzielone na kategorie wyznaczane przez metody łowienia (w tym wypadku wędkarstwo muchowe), a następnie na podkategorie dyktowane przez konkretne gatunki ryb. Tym samym nawet początkujący muszkarze poradzą sobie z wyborem idealnego wędziska na klenie i lipienie, pstrągi czy też głowacice i trocie.
Co do kołowrotka – powinien on być lekki, w miarę prosty i z obrotową szpulą (natomiast bez przekładni). Jego klasa powinna być zgodna z klasą wędziska. Kluczowym elementem jest hamulec, koniecznie o dużej regulacji i o płynnej pracy. Na ruchomą szpulę kołowrotka muchowego nawinięta jest specjalna linka, do której jeszcze wrócimy.
2. Muszki, czyli przynęty do metody muchowej
Bez odpowiedniej przynęty na ryby ani rusz! Każdy muszkarz musi uzbroić się w sztuczne, kolorowe imitacje owadów w różnych stadiach rozwoju. Zadbaj o to, żeby zabrać ze sobą nie tylko dorosłe osobniki, ale też larwy. Skuteczność połowu zależy w dużej mierze właśnie od umiejętnego dobrania przynęty. Podstawowe rodzaje muszek to:
– suche muchy – imitacje dorosłych jętek, chruścików, widelnic, koników polnych, chrząszczy, ochotek; rzadziej ważek, świerszczy i innych. Na początku sezonu najlepiej sprawdzają się te w większych rozmiarach (10-14), a później coraz mniejsze,
– mokre muchy – przypominają do złudzenia poczwarki lub dorosłe jętki, chruściki, widelnice, ochotki itd. tuż przed momentem przepoczwarzenia, które odbywa się na powierzchni wody. Jeśli chodzi o rozmiar – wybieraj analogicznie do much suchych,
– streamery – imitują niewielkie ryby i pijawki; puchowce, zonkery, matuki i włosianki, z główkami bądź bez; na start sezonu wykorzystuj te w większych rozmiarach (od 4 do nawet 10),
– nimfy – wyglądają abo jak larwy owadów, które żyją na dnie, albo jak małe skorupiaki (takie jak kiełża). Występują w rozmaitych wielkościach, kolorach i ciężarach, w wersji z główką lub bez. Jak wyżej: na początku sezonu sięgaj po większe, a później po mniejsze nimfy.
3. Linka wędkarska do metody muchowej
Linki wędkarskie uważane są za kluczowe dla odniesienia sukcesu na łowisku. Rodzajów grubych, muchowych linek jest mnóstwo, w tym linki równoległe, krótkie, do dalekich rzutów, jednostronnie przeciążone, krótkie oraz ze zwężającymi się końcami (idealne dla początkujących). To, jaką linkę wybrać, zależy przede wszystkim od łowiska i od upatrzonego gatunku ryb – te warunki dyktują bowiem, jakiego rodzaju muszkę należy zastosować. Przykładowo do mokrej muchy warto skorzystać z linki pływającej bądź intermedium (decyduje tutaj głębokość akwenu), natomiast do suchej muchy przyda się linka pływająca w tej samej klasie, co stosowana wędka muchowa. Klasę tonięcia linki trzeba dobrać do głębokości, na jakiej żerują poławiane ryby.