Jak zbudować funkcjonalne akwarium

Miłośnicy akwarystki dobrze wiedzą, że hodowla ryb to nie tylko dbanie o dobrostan hodowanych ryb, ale także budowa akwarium, które cieszy oko domowników i gości. Dowiedz się jaki filtr, rośliny i ozdoby do akwarium wybrać.

1. Filtry do akwarium – jakie wybrać?
2. Ozdoby i rośliny do akwarium

Filtry do akwarium – jakie wybrać?

Kolorowe akwaria prezentują się niezwykle atrakcyjnie i mogą służyć jako ozdoba domu czy mieszkania. Projektując miejsce zamieszkania ryb, nie można zapomnieć również o ich komforcie. Akwarium warto zaopatrzyć w filtr, który napowietrza wodę, a także powoduje jej ruch, dzięki czemu w środowisku wodnym może rozwijać się różnorodna fauna. Filtry neutralizują również szkodliwe substancje i zapobiegają duszeniu się ryb. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, należy dobrze dobrać je do rodzaju zbiornika. W dużych zbiornikach najlepiej sprawdzają się filtry do akwarium zewnętrzne. Decydując się na taki rodzaj filtru, zaoszczędzić można miejsce wewnątrz zbiornika. Inny rodzaj filtru to urządzenie wewnętrzne. Wyposażone w diody LED UV, oprócz filtrowania doskonale nadają się do utrzymywania czystości wody, likwidując pierwotniaki, bakterie i glony.

Ozdoby i rośliny do akwarium

Bez roślin trudno wyobrazić sobie funkcjonalne akwarium. Akwarium, podobnie jak naturalne zbiorniki wodne, powinno być bogate w różnorodną faunę. Dzięki temu żyjące w nim ryby będą dobrze się rozwijać. Rośliny ozdobne pełnią w akwarium ważne funkcje. Z tego powodu wybierając rośliny do akwarium warto zdecydować się na różnorodne gatunki. Roślinność nie tylko doskonale zdobi zbiorniki wodne, umożliwiając tworzenie oryginalnych kompozycji, ale również dostarcza tlenu oraz oczyszcza wodę. Oprócz tego rośliny są również schronieniem dla ryb. Rośliny pływające to natomiast doskonała ochrona zbiornika przed intensywnym światłem.

Najczęściej polecane ozdoby do akwarium to kamienie, skały, korzenie, a także kora. Oprócz tego zdecydować można się na gotowe dekoracje. Warto pamiętać jednak, że ozdoby nie mogą być wykonane z toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić dobrobytowi ryb. Przed zakupem dekoracji, szczególnie pochodzącej z niesprawdzonego źródła, warto zastanowić się, czy jest w pełni bezpieczna.

Osoby początkujące w akwarystyce mogą zdecydować się na gotowe zestawy roślin i ozdób, które dodatkowo zawierają niejednokrotnie również filtr, grzałkę, oświetlenie, pompę oraz samo akwarium. Przygotowana kompozycja gwarantuje, że zbiornik będzie nie tylko funkcjonalny, ale również przyjemny dla oka.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here