Uzdatniacz wody w akwarium

Woda w akwarium musi zachować odpowiednie właściwości, aby mogła stanowić zrównoważone środowisko dla wybranych przez nas gatunków roślin oraz zwierząt. Dzięki zachowaniu prawidłowych kroków w przygotowaniu oraz pielęgnacji akwarium, możemy stworzyć najlepsze warunki dla naszego podwodnego życia. Pomogą nam w tym wszelkie uzdatniacze wody w akwarium.

Proces uzdatniania wody do akwarium

Pierwszym krokiem będzie wlanie wody do naczynia. Zanim przelejemy ją do akwarium, woda powinna stać w bezruchu przez co najmniej 24 godziny. Aby cały proces przebiegł szybko i pomyślnie, używa się w tym celu specjalnego uzdatniacza wody oraz żywych kultury bakterii (do zakupienia w dobrym sklepie zoologicznym lub akwarystycznym). Dzięki tym substancjom, woda w zbiorniku stabilizuje się oraz usuwane są z niej metale ciężkie, takie jak miedź, ołów czy cynk.

Proces uzdatniania wody do akwarium

Wydajny uzdatniacz wody kranowej do akwarium AZOO AQUAGUARD. Źródło: akwarystyczny24.pl

Następnym krokiem jest przelanie przygotowanej wody do akwarium. Należy do tego celu użyć pompy. Taką wodę odstawiamy do ponownej stabilizacji, przez co najmniej kolejne 24 godziny. W późniejszym czasie, nie można zapominać o regularnym wymienianiu części wody w zbiorniku. Dobrą proporcją jest wymiana 1/3 objętości zbiornika raz w tygodniu. Ta zasada ma zastosowanie w momencie, gdy używamy filtrów do oczyszczania wody.

Właściwe pH wody

Odczyn wody w zbiorniku najlepiej dopasować do gatunków roślin i zwierząt, które zamierzamy w nim trzymać. Odczyn obojętny wody uzyskamy, gdy pH będzie wynosić 7. Poniżej tej wartości mamy do czynienia z odczynem kwasowym, zaś powyżej – z zasadowym. Odczyn wody w akwarium możemy kontrolować za pomocą specjalnych  testerów.

Działanie uzdatniacza na ryby

Działanie substancji uzdatniających na ryby jest dla nich bardzo korzystne. Chronią one błony śluzowe zwierząt, mogą nawet przyspieszać gojenie się ran, a także wpływają pozytywnie na poziom stresu.

Na rynku znaleźć możemy tak zwane uzdatniacze wyspecjalizowane, których zadaniem jest poprawianie parametrów wody oraz wypływanie na kondycję konkretnych gatunków ryb, na przykład bojowników. Wszelkie uzdatniacze do wody w akwarium zakupić możemy w renomowanych sklepach akwarystycznych.

[Głosów:83    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here