Wyprawy na ryby są fascynujące, ale mogą też odbić się na zdrowiu. Jeśli odpowiednio nie zadbasz o sprzęt, po wielu godzinach wędkowania do domu będziesz wracał… z bólem stawów i kręgosłupa. Zmierzamy oczywiście do tego, że warto kupić dobrze dopasowane krzesełko wędkarskie. Czym powinien się charakteryzować ten element zestawu każdego wędkarza?

W sprzedaży znajdziesz mnóstwo przyrządów, które pozwalają wędkarzom na zajęcie pozycji siedzącej. Są to wszelkiej maści fotele, krzesła i krzesełka – chyba każdy producent na rynku ma przynajmniej kilka takich produktów w swojej ofercie. Wachlarz modeli jest naprawdę bardzo szeroki.

Proste, rozkładane krzesełka wędkarskie

Najprostsze konstrukcje to krzesełka wędkarskie – rozkładane taborety, zawierające skrzyżowaną ramę i wytrzymałą tkaninę służącą za siedzisko. To leciutkie modele, które można dostać już za kilkanaście złotych w sklepach wędkarskich stacjonarnych i internetowych.

Nieco ciekawszą wariacją są jednak rozkładane krzesełka w formie plecaka. Takie modele można sobie bez problemu założyć na plecy i wygodnie się z nimi przemieszczać, bez obciążania rąk czy nadmiernego przeciążania kręgosłupa. Gdy dotrzesz na miejsce, po prostu zdejmujesz “plecak” i rozkładasz swoje krzesło, by wygodnie sobie na nim spocząć. To idealna opcja zwłaszcza dla wędkarzy, którzy często zmieniają miejscówki czy np. chodzą ze spinningiem. Takie plecako-krzesełko pozwoli wówczas na odpoczynek w dowolnie wybranym miejscu. W krzesełkach w formie plecaka znajdziesz też kieszonkę na przyrządy wędkarskie, jedzenie i picie. Warto zwrócić uwagę na ciężar takiego rozwiązania. Zwykle są to małe plecaki, ważące 1,5-2 kg.

Dużą zaletą modeli tego typu jest też cena, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących wędkarzy. Naprawdę solidne modele można kupić za cenę poniżej 100 zł. Krzesełko wędkarskie zintegrowane z plecakiem ma też jednak pewną dużą wadę (podobnie jak zwykłe, proste krzesełka). Mowa o braku podparcia pod plecy. Przy długich posiadówkach takie siedzisko nie gwarantuje wysokiego komfortu.

Fotele wędkarskie

Najpopularniejszym rozwiązaniem są fotele wędkarskie. To również składane siedziska, z których chętnie korzystają wędkarze szukający nieco wyższego komfortu. Przed sezonem wysyp takich przyrządów ma miejsce we wszystkich sklepach branżowych, jednak krzesełka wędkarskie i fotele znajdziesz także w marketach. Nie trzeba się wiele naszukać, by je kupić.

Fotel zajmuje znacznie więcej miejsca niż krzesełko, więc przemieszczanie się z nim nie jest już tak wygodne. Można go jednak równie prosto rozłożyć. Mowa tu o tanich fotelach wędkarskich, składających się jedynie z metalowej konstrukcji i siedziska z oparciem. Fakt, że plecy mają podpracie jest ogromnym plusem takiego rozwiązania!

Profesjonalni wędkarze sięgają natomiast po znacznie bardziej zaawansowane fotele, zapewniające niemal taką samą wygodę, jak domowe zestawy wypoczynkowe. Wyposażone są w regulowane podparcia, osobną regulację wysokości nóg, daszek oraz miękki zagłówek.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here