Zapalony wędkarz może łowić w każdych warunkach – przy zacinającym deszczu, lipcowym ukropie, wodzie skutej lodem. Obfity połów wynagradza wszystkie trudy i ogranicza narzekanie do minimum, wszak ważniejsza od dobrego samopoczucia jest „wielka ryba”. Jednak przy kilkudniowej zasiadce nie sposób nie pomyśleć o wygodzie, zwłaszcza jeśli jesteś daleko od domu i nie masz gdzie nocować. Właśnie takim celom dedykowane są namioty wędkarskie – by wędkarz nie musiał wybierać pomiędzy swoim zdrowiem i komfortem, a ambicjami. Ile kosztuje takie sprzęt i czym kierować się przy jego zakupie?

Luksusowe namioty wędkarskie – cena

Jeśli masz zasobny budżet, spodobają Ci się solidne namioty karpiowe za ponad 1000 zł. To drogo, ale za tę cenę możesz spodziewać się warunków all inclusive, między innymi:

 • ponadprzeciętnej wodoszczelności na poziomie 8000 mm słupa wody (bezpieczna norma to 5000 mm);
 • mocnej konstrukcji (zwykle typu bivvy)
 • dużych rozmiarów, które umożliwią swobodne poruszanie osobie o wzroście 180-200 cm;
 • przestronnego wnętrza (miejsce na 2 łóżka i ekwipunek);
 • wypinanej podłogi z wytrzymałego materiału;
 • dużych okien (z moskitierą, zamykanych, przezroczystych z PCV);
 • optymalnej wagi;
 • wytrzymałego stelaża z rurek aluminiowych;
 • osłon na zamki zapobiegających przeciekaniu;
 • klejonych szwów;
 • mocnych śledzi;
 • uchwytów do wędziska;
 • wodoodpornej torby transportowej.

No dobrze, ale czy każdy wędkarz potrzebuje dużego namiotu z „wypasem?” Otóż nie. Nawet przy nieograniczonych środkach finansowych warto zastanowić się, czy na pewno taki sprzęt będzie optymalnym rozwiązaniem. Garażowe namioty wędkarskie przydają się zwłaszcza osobom, które preferują kilkudniowe zasiadki i metodę spławikowo-gruntową. Są nieocenione zwłaszcza przy karpiowaniu, dlatego możesz spotkać się także z określeniem „namioty karpiowe”. Duży namiot polecamy także wędkarzom, którzy lubią towarzystwo i często wybierają się na ryby z innym wędkarzem lub drugą połową.

Ekonomiczne namioty wędkarskie – ile kosztują i komu je polecamy?

Za namiot typu bolly w bardzo oszczędnej opcji zapłacisz ok. 120 zł. To w zasadzie duży parasol z przypinanymi bocznymi ściankami, który możesz pochylić w taki sposób, aby tworzył z gruntem kąt 45°. Zazwyczaj najtańsze modele nie mają drzwi, więc nie zapewniają 100% ochrony przed zacinającym deszczem czy chłodem. Bardziej zaawansowane bolly kupisz już za 300 zł – to modele z pełną osłoną zapinane na zamek błyskawiczny, wyposażone w duże okna.

Namioty wędkarskie oparte na konstrukcji parasola sprawdzą się przede wszystkim na niewielkich łowiskach, gdzie rozłożenie namiotu garażowego byłoby kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Tak zwane „brolki” będą niezastąpione także na trudnym terenie, obfitującym we wzniesienia i dołki. Polecamy je tym wędkarzom, którzy nie lubią mocować się ze stelażem i wolą namioty szybkorozkładalne. Ponieważ zapewniają jedynie podstawową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, te tańsze nadają się głównie na krótkie wypady i jednorazowe nocowanie.

Co sprawdzić przy zakupie namiotu wędkarskiego?

Namiot to azyl, który umożliwia wędkarzowi przeczekanie deszczu, gradu czy popołudniowej spiekoty. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametr szczelności – optymalnym rozwiązaniem jest namiot o wodoodporności 5000 mm słupa wody, który pozwoli Ci przetrwać nawet długotrwałe ulewy. Przy okazji koniecznie sprawdź, czy producent dodał osłony na zamki i podkleił szwy – jeśli te elementy będą niezasłonięte, namiot wędkarski będzie przeciekał.  

Bardzo ważna jest również podłoga, której niestety nie znajdziesz w tańszych modelach. Materiał zastosowany na podłoże powinien być dość gruby, w przeciwnym razie szybko rozedrze się pod butami.

Dopytaj sprzedawcę także o okna. Nie wszystkie muszą być otwierane na zamek, jednak przynajmniej jedno powinno umożliwiać wentylację i swobodne wyjrzenie na zewnątrz. Niestety nad wodami nie sposób uniknąć spotkania z bzyczącymi krwiopijcami, dlatego namioty wędkarskie często są wyposażone w okna z moskitierami.

Jeśli należysz do wysokich osób, koniecznie sprawdź, czy wymiary namiotu po rozłożeniu zapewniają swobodne poruszanie – wprawdzie nie musisz stać na baczność, jednak nie możesz przemieszczać się po namiocie na czworaka.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here