Wędkarstwo uczy cierpliwości i hartuje ducha. Ileż to razy łowienie przeciągało się do późnych godzin nocnych, byle tylko nie wrócić o kiju? Ileż to razy nie zwracało się uwagi na deszcz, spiekotę czy zimny wiatr, bo akurat ryby brały jak nigdy? No właśnie, wędkarz nie boi się trudnych warunków pogodowych ani wielu godzin oczekiwania, bo w zamian pozbywa się nagromadzonego stresu i myśli o kłopotach. To hobby odpręża nawet wtedy, gdy zaklinanie spławika nic nie daje i ryby jak na złość wolą stołować się w zupełnie innym miejscu jeziora. Ale wędkarz to też człowiek i czasami musi zadbać o swój komfort i zdrowie. W jaki sposób? Bardzo pomagają w tym parasole wędkarskie. Ile kosztują i jakie modele są dostępne na rynku?

Parasole wędkarskie do 100 zł

Banknot z wizerunkiem króla Władysława II Jagiełły wystarczy, aby kupić bardzo prostą parasolkę wędkarską. Oczywiście za tę cenę nie można spodziewać się cudów, ale i tak warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • długość parasola po złożeniu – czy bez problemu zmieści się w samochodzie
  • średnicę czaszy – modele fi 200-220 cm bez problemu pomieszczą dwie osoby albo jedną i ekwipunek
  • sposób rozkładania – lepszy automatyczny
  • możliwość regulacji kąta nachylenia czaszy
  • zakończenie sztycy – ostre lub gwintowane ułatwia wbicie parasolki w ziemię
  • waga – lekkie są łatwe do transportowania, ale przewracają się podczas wiatru
  • klejone szwy – zapobiegają przeciekaniu parasola

Mając wolne 100 zł, bez problemu znajdziesz funkcjonalne parasole wędkarskie, które sprawdzą się na wypadek nagłego deszczu czy niemiłosiernie grzejącego słońca.

Parasole z osłoną przeciwwietrzną

Modele do 100 zł praktycznie w ogóle nie zabezpieczają wędkarza przed wiatrem, dlatego czasami warto dołożyć  70-100 zł więcej, aby zyskać dodatkową ochronę. Droższe parasolki są wyposażone w dopinaną boczną ściankę, dzięki której nie zmokniesz przy zacinającym deszczu i osłonisz ciało przed uderzeniami wiatru. Ty i Twój ekwipunek przetrwacie nagły kryzys pogodowy, a i parasol przetrzyma więcej niż model bez osłon. Przy zakupie zwróć tylko uwagę, czy ścianki mają okna, które zapewnią Ci dobry widok na całe łowisko. Zapytaj sprzedawcę także o podklejenie szwów, gdyż niektóre tanie parasole wędkarskie przeciekają w tych miejscach.

Parasole wędkarskie – namioty

Za ok. 250-300 zł kupisz najprostszy namiot wędkarski oparty na stelażu parasola. To produkt stworzony na dłuższe eskapady z dala od zabudowań, gdy masz w planach ewentualne nocowanie. Na konstrukcję składają się parasol i boki zapinane na zamek błyskawiczny. Pełna osłona doskonale zabezpiecza wędkarza i jego sprzęt na wypadek ulewy, wiatru, gradu i słońca. Zamykane drzwi zwiększają także bezpieczeństwo w razie nieoczekiwanego starcia z dziką zwierzyną, a okna zapewniają dobry wgląd na swoje stanowisko łowieckie. Po złożeniu czaszy pod kątem 45° uzyskasz stabilniejszą konstrukcję, odporniejszą na porywisty wiatr. Tego typu parasole wędkarskie doskonale sprawdzają się na nierównym terenie, na którym nie można rozłożyć bardziej zaawansowanego namiotu typu bivvy.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here