Solidny podest wędkarski to taki element wyposażenia, którego zakup zdecydowanie powinien przemyśleć każdy miłośnik wędkowania. Dlaczego? Co przemawia za taką inwestycją?
Zalety podestów wędkarskich
Podest sprawia, że łowienie jest znacznie prostsze i przyjemniejsze przy kanałach, rzekach, stawach i wszędzie tam, gdzie istnieje nierówne lub mocno nachylone zbocze. Ustawienie prostego stanowiska (np. zwykłego siedzonka) na takim terenie może być trudne, natomiast podesty wędkarskie wyposażone są w regulowane nóżki. Wysokość każdej takiej podpórki jest ustawiana osobno – nie trzeba szczególnie wytężać wyobraźni, by zrozumieć zalety takiego rozwiązania. Nawet na nierównym terenie możesz ustawić podest w poziomie. Wystarczy odpowiednie wyregulować wszystkie nóżki.
Druga ważna kwestia to organizacja “miejsca pracy”. Podesty tworzone są z myślą o wędkarzach, więc mają wiele elementów, które sprawiają, że łowienie jest prostsze. Pod ręką są wszystkie przynęty podzielone na pojemniki, dodatkowe akcesoria na tacce lub półeczce, zanętę w osobnym pojemniku na rozkładanej podstawce itp. Dodatkowo wiele podestów pozwala na montaż parasola. To prawda, że ten element można wbić w ziemię obok stanowiska pracy i podest nie jest nam do tego potrzebny, jednak w warunkach silnego wiatru, parasol zamontowany na podeście wędkarskim sprawdza się znacznie lepiej – na pewno nie ucieknie przy silniejszym podmuchu. Przyjemnym dodatkiem jest także miska z wodą do umycia rąk, gdy zajdzie taka konieczność.
Łowienie z podestu wędkarskiego
Większość podestów wędkarskich jest skonstruowana tak, by ułatwiała łowienie na tyczkę. Wędkarze jednak z reguły nie mają większego problemu z tym, aby dostosować zakupiony podest do innych metod łowienia. Podesty wędkarskie nie są więc tylko tworzone pod tyczki!
Oczywiście dokładny rozkład tych elementów zależy od konkretnego modelu, co jednak nie zmienia faktu, że – generalnie rzecz ujmując – podest wędkarski sprawia, że łowienie jest bardziej efektywne. Doceniają to zwłaszcza osoby jeżdżące na zawody.
Warto też zaznaczyć, że podesty nie stanowią zamkniętego kompletu. Niemal każdy model można (a nawet trzeba) rozbudowywać o elementy pasujące do naszego stylu wędkowania. To oznacza również, że podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę, co dokładnie zawiera komplet (zdjęcia mogą być mylące) – czy np. jest w nim balkonik do ustawienia tyczki albo uchwyty do jej odłożenia? Zwykle po prostu kupuje się sam podest, a następnie należy go uzbroić w niezbędne elementy.
Ile kosztuje taka przyjemność? Sam podest wędkarski o jakości, która powinna wystarczyć hobbystom, można kupić za 400-500 zł. Oprzyrządowanie natomiast dokupujemy osobno, więc każdy taki element to dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Trzeba tu jednak nadmienić, że aktualnie cały sprzęt do pomostów jest dość mocno ustandaryzowany, co oznacza, że bez problemu znajdziesz tacki, miski czy pojemniki w rozmiarach pasujących do rurek Twojego podestu od różnych producentów. Nie jesteś skazany na jedną markę – nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować dodatkowe, mniej narażone na awarie elementy w niższej cenie.