Wędka to drogocenny sprzęt – zarówno pod względem finansowym, jak i sentymentalnym. Ulubiony „kij” towarzyszy Ci podczas każdego połowu, nawet jeśli w zanadrzu masz dwa inne. Jeśli zadbasz o niego w należyty sposób, będzie Ci wiernie służył podczas wielu sezonów – nowoczesne wędziska są bardzo wytrzymałe i doskonale znoszą mocne ugięcia. Niestety, nie są niezniszczalne. Mogą poobijać się w trakcie nieostrożnego transportu czy przechowywania w garażu. Są wrażliwe na uderzenia, a wszelkie wgniecenia czy głębokie rysy mogą z miejsca zdyskwalifikować Cię na łowisku. Na szczęście wymyślono pokrowce wędkarskie – to wprawdzie dodatkowa inwestycja, jednak dzięki temu możesz zapobiec najgorszemu, czyli trwałemu uszkodzeniu drogiego wędziska. Ile kosztuje taki pokrowiec i jak wybrać odpowiedni model?

Znajdź pokrowiec na miarę swoich potrzeb

Masz jedną, dwie, a może trzy wędki? To ważne, gdyż dobre pokrowce składają się z oddzielnych komór na każde wędzisko. Dzięki temu sprzęt nie ociera się o siebie, co zapobiega powstawaniu rys i wgnieceń. W sklepach znajdziesz przeważnie pokrowce 2-3 komorowe, jednokomorowe i czterokomorowe należą do rzadkości.

Nawet jeśli masz tylko jedną wędkę, warto zapłacić trochę więcej za podwójny pokrowiec wędkarski – będzie jak znalazł, gdy zdecydujesz się powiększyć swój ekwipunek o kolejne wędzisko. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem kilku wędek, dopasuj pokrowiec do wielkości największej z nich (zmierz długość złożonego kija).

Pokrowce wędkarskie występują w wielu rozmiarach, m.in.: 120, 130, 140, 150, 160, 175 cm, dzięki czemu z łatwością wybierzesz coś na miarę swojego sprzętu. Weź przy tym pod uwagę, że wędzisko powinno mieć trochę luzu – ok. 3 cm wystarczy do swobodnego wkładania i wyjmowania kija.

Funkcjonalny pokrowiec na wędki – na co zwrócić uwagę?

Tani pokrowiec sprawdzi się w roli „torby”, w której wygodnie przeniesiesz wędziska z auta na swoje stanowisko łowieckie. Jednak pokrowiec powinien przede wszystkim chronić kosztowny ekwipunek na wypadek uszkodzeń mechanicznych i wilgoci – dlatego czasami warto dołożyć kilkadziesiąt złotych więcej, zwłaszcza jeśli masz wyczynowy sprzęt. Z drugiej strony, futerał na wędkę nie może być droższy od zawartości. Dlatego nie kieruj się wyłącznie ceną. Podpowiadamy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze pokrowca:

  1. Materiał wykonania: szukaj pokrowca z grubego i wodoodpornego materiału, z amortyzującą sprzęt wyściółką z gąbki lub pianki.
  2. Dodatkowe zapięcia: solidne pokrowce wędkarskie zabezpieczają sprzęt za pomocą wewnętrznych pasów na rzepy, które zapobiegają przemieszczeniu się wędziska w komorze.
  3. Zamknięcia: zamki w komorach powinny przesuwać się płynnie i szybko, lecz nie mogą być zbyt luźne (po czasie będą się rozchodzić).
  4. Wzmocnienia: niektóre futerały wędkarskie mają komory usztywniane drutem, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo zawartości.
  5. Schowki: praktyczne pokrowce często mają dodatkowe kieszenie, do których możesz włożyć szpule żyłek, przynęty, spławiki, podpórki, podbierak itp.
  6. Kształt: futerały na wędki z kołowrotkiem są wybrzuszone w odpowiednich miejscach.
  7. Wygodę transportu: dobre pokrowce zwykle są wyposażone w szelki do noszenia na plecach oraz uszy do trzymania w ręce; jeśli przemierzasz z wędkami długie kilometry, poszukaj modelu z grubszymi paskami wyściełanymi gąbką.
  8. Sposób przechowywania: w droższych pokrowcach znajdziesz podgumowaną warstwę przy podstawie, dzięki której możesz bezpiecznie przechowywać/transportować sprzęt w pozycji stojącej.

Ile kosztują pokrowce wędkarskie?

Jeśli decydującym aspektem jest dla Ciebie cena, najtańsze futerały kosztują 35-50 zł. Niemniej warto dołożyć 20 zł i kupić pokrowiec lepszej jakości – wykonany z nieprzemakalnej kordury, wyposażony w dodatkowe kieszenie. Natomiast jeśli masz drogie wędziska i chcesz maksymalnie zabezpieczyć je na czas przechowywania czy transportu, musisz przeznaczyć co najmniej 150-250 zł. Na profesjonalne pokrowce wędkarskie trzeba wydać nawet 700-900 zł, jednak są to modele przeznaczone raczej dla zawodowców korzystających ze sprzętu wyczynowego.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here