Dla jednych wędkarstwo to bezsensowne siedzenie z kijem nad wodą, nuda, strata czasu i nerwy, że nic się nie złowiło. Dla prawdziwych wędkarzy to okazja do obcowania z przyrodą, możliwość odcięcia się od wszelkich mediów i czas na rozmyślania nad najważniejszymi priorytetami. Jedni chcą złowić ryby i przywieźć je do domu, inni traktują to jak sport i złowione okazy fotografują i wypuszczają do wody. Bez względu na to jak traktowane jest łowienie ryb, do sezonu trzeba się przygotować.

Kiedy zacząć przygotowania?

Wśród wędkarzy istnieją dwie szkoły przygotowania się do kolejnego sezonu. Jedni czyszczą sprzęt i zabezpieczają go jesienią po ostatniej wyprawie na ryby. Inni przygotowania do sezonu zaczynają na wiosnę przed pierwszą wyprawą. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która jest lepsza. Ważne, by sprzęt został sprawdzony, wyczyszczony, wtedy można uniknąć niemiłych niespodzianek nad wodą. Na przygotowanie osprzętu do sezonu trzeba poświęcić kilka godzin.

Przed rozpoczęciem sezonu sprawdź również czy wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria znajdują się w Twoim wyposażeniu. Nie możesz pominąć żadnego ważnego szczegółu. Tę czynność powinieneś wykonać nieco wcześniej, by tuż przed wyjazdem nie martwić się brakiem potrzebnych elementów. Sprzęt wędkarski możesz zakupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym np. Tanie Wędkarstwo.

wędkarz

Wędka najważniejsza

Najważniejszym elementem wyposażenia jest oczywiście wędka z odpowiednim osprzętowaniem, które zależy od gatunku łowionych ryb. Jednak bez względu na rodzaj kija musi być on odpowiednio przygotowany.

Kije teleskopowe i nasadowe wymagają wyczyszczenia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Do czyszczenia używamy tylko delikatnych detergentów (płyn do naczyń) i miękkich szmatek, które nie zniszczą powłoki lakierowej. Uszkodzenie lakieru na kiju powoduje narażenie go na działanie wilgoci i jego szybsze zużycie.

Wnętrze kija można czyścić przy pomocy specjalnych szczotek dostępnych w sklepach wędkarskich. Po dokładnym umyciu kij musi dokładnie wyschnąć. Najlepiej zostawić go na kilka godzin w miejscu nasłonecznionym. Przy czyszczeniu trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca, by nie uszkodzić jego elementów.

Czyszczenie kija to dobra okazja, by zlikwidować ewentualne luzy i stuki na kiju. Wystarczy zastosować do tego wosk ze świeczki, który nakładamy na część wchodzącą do kolejnego elementu.

wędki

Jak poradzić sobie z żyłką?

Ze względu na długość żyłki dla niektórych jej oczyszczenie może wydawać się trudne. Po intensywnym sezonie łowienia żyłka ulega trwałym odkształceniom i po prostu należy ją wymienić. Jeżeli używana była rzadziej i zachowała swój kształt, należy ją wyczyścić. Całą żyłkę trzeba rozwinąć z kołowrotka i namoczyć w wodzie z płynem do naczyń. Po kilku godzinach wszystkie zanieczyszczenia bez problemu odejdą po przetarciu szmatką. Po dokładnym wyschnięciu żyłkę można ponownie nawinąć na kołowrotek.

Znacznie bardziej na odkształcenia odporna jest plecionka, więc nie wymaga wymiany nawet po intensywnym sezonie. Sposób jej czyszczenia jest taki sam jak w przypadku żyłki.

żyłka

Kołowrotek

Kołowrotek to kolejny bardzo istotny element spinningu. Musi pracować idealnie, bez zacinania się i bez żadnych oporów. W zależności od modelu kołowrotek należy rozebrać i jego elementy nasmarować olejem lub odpowiednim smarem. Najlepiej wybrać środek pracujący w dużym zakresie temperatur. Osoby niedoświadczone powinny oddać kołowrotek do serwisu.

kołowrotki

Pozostałe akcesoria wędkarskie

Przeglądu wymagają także haczyki, spławiki i koszyczki zanętowe. Uszkodzone haczyki trzeba wymienić na nowe, lekko uszkodzone spławiki można ratować za pomocą lakierów wodoodpornych lub chemoutwardzalnych.

Przy przeglądzie sprzętu przed sezonem warto od razu robić sobie listę zakupów. To pozwoli zaoszczędzić czas i uchroni przed niemiłymi niespodziankami na łowisku.

Przynęta

Bez niej żadna ryba nie będzie brała. Okres zimowy to czas, który można poświęcić na przygotowanie przynęt i zanęt. Te sztuczne najlepiej uporządkować w pudełku typu organizer, oczywiście wszystkie muszą być czyste.

Miłośnicy połowów karpia w okresie między sezonami mogą przygotować odpowiednią ilość kulek z mieszanki mięsnej i jajek. Potem kulki można zamrozić lub zakonserwować za pomocą soli. Jest to pracochłonne, ale później kulki przez cały sezon są pod ręką, zwłaszcza wtedy, gdy na łowienie ryb decydujemy się w ostatniej chwili.

Zadbaj o odzież

Spinningowiec na łowisku spędza od kilku do kilkunastu godzin w różnych warunkach atmosferycznych. Odzież powinna być przede wszystkim:

  • wygodna,
  • chronić przed wiatrem,
  • chronić przed wodą,
  • termoaktywna.

Nie zawsze warunki pogodowe są do przewidzenia, pogoda zmienia się w ciągu dnia, dlatego ubranie powinno być dopasowane do tej zmienności i chronić zarówno przed zimnem, jak i upałem. Najlepiej sprawdza się ubranie wielowarstwowe złożone z bielizny termoaktywnej, ciepłej bluzy polarowej i kurtki nieprzemakalnej z kapturem. Taki komplet skutecznie chroni przed zimnem, wiatrem i deszczem. W razie wysokich temperatur kurtkę i bluzę można schować do bagażnika lub plecaka.

Łowienie ryb to nie tylko siedzenie na brzegu z kijem. Bardzo często łowiący ryby musi wejść do wody i wtedy nieodzowne będą wodery lub spodniobuty, które zapewnią nogom ochronę przed wodą. Wybór uzależniony jest od charakteru łowiska, ale docelowo warto posiadać jedno i drugie.

Niezbędne drobiazgi

Czapka (ciepła lub z daszkiem), rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne to niby drobiazgi, ale warto o nich pamiętać, by łowienie ryb było czystą przyjemnością. W zmarzniętych rękach trudno jest utrzymać wędkę we właściwej pozycji i holować zdobycz do brzegu.

Amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z łowieniem ryb powinni w wolnych chwilach czytać fora internetowe, które zawierają wiele praktycznych porad doświadczonych spinnigowców. Innym cennym źródłem wiedzy może być blog tematyczny poświęcony zagadnieniom ogólnym lub szczegółom poświęconym łowieniu poszczególnych gatunków ryb, np. karpia.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here