Tajniki wędkarstwa

Wędkarstwo jest bardzo często niedocenianą sztuką. Wielu kojarzy się z panem o krępej budowie na małym stołeczku, patrzącym w wodę i czekającym na cud. Mało kto nie patrzy na tę czynność stereotypowo, uważając ją za nudną i przeznaczoną dla starszych osób. Jednak wędkowanie ma bardzo wiele zalet i warto się nad nim pochylić.

Należy zwrócić uwagę na to, że wędkarstwo nie jest takim oczywistym zajęciem. Przed wyjazdem nad staw czy nad jezioro musimy się zastanowić jaki rodzaj przynęty chcemy wybrać. Należy wiedzieć, jaka przynęta na jaki gatunek ryb jest nam potrzebna. Wiedzę na ten temat można pozyskać zagłębiając się w czasopisma wędkarskie lub przeczesując portale wędkarskie w internecie. Informacji na ten temat jest bardzo dużo, wystarczy tylko zainteresować się zagadnieniem. Wielu mówi, że najodpowiedniejsze są żywe przynęty, jednak używanie ich nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Dla osób, które szczególnie brzydzą się żywych przynęt pozostaje łowienie ryb na sztuczne przynęty, do których zaliczamy:

  • woblery
  • błystki
  • przynęty gumowe tzw gumy
  • mormyszki
  • muchy
  • pilkery
  • rippery
  • twistery

Ostatecznie konieczne jest zaopatrzenie się w przynęty – zarówno żywe, jak i przynęty sztuczne na wędkowanie można zdobyć w sklepach stacjonarnych i w internecie. Warto porównać ceny i zastanowić się, czy nie potrzebujemy większej ilości przynęt, od tego może zależeć, gdzie powinniśmy się w nie zaopatrzyć.

Przed wyruszeniem nad wodę koniecznie należy się upewnić, że mamy wszystkie potrzebne nam zezwolenia. Łowienie ryb bez takiego zezwolenia może skutkować wysokimi karami finansowymi.

Wędkarstwo posiada wiele psychologicznych pozytywów. Wycisza, relaksuje, odpręża, jest idealną aktywnością, na jaką można się zdecydować prowadząc stresujący i szybki tryb życia. Pozwala zwolnić, skupić się na sobie i ukoić nerwy. Jest to także stosunkowo niedrogie hobby – zakup wędki jest zakupem na lata, raz inwestując nie musimy się martwić już o tak duży wydatek. To samo tyczy się dodatkowego osprzętu, takiego jak podbierak, haczyki, żyłki czy kołowrotki. Same przynęty nie są szczególnie kosztowne, a sztuczne przynęty mogą być stosowane wielokrotnie.

Okazuje się także, że wędkarstwo może stać się zajęciem zarobkowym. I nie chodzi tu tylko o oszczędności wynikające z możliwości zjedzenia czy sprzedania złowionej ryby. Pod względem finansowym korzystne jest branie udziału w zawodach wędkarskich, w których można wygrać niejednokrotnie dość spore kwoty. Takie zawody odbywają się na szczeblu amatorskim i profesjonalnym, więc każdy znajdzie miejsce dla siebie. Do tego ich regularność sprawia, że może to być dla nas całkiem niezły zarobek, jeśli poświęcimy im wystarczająco dużo czasu i serca.

[Głosów:15    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here