Uspokaja, relaksuje, zmniejsza stres, wycisza – psychologiczne pozytywy wędkowania można rozwijać praktycznie w nieskończoność. Niekiedy pojawiają się nawet zabarwione lekką ironią stwierdzenia, że wyjście na ryby to idealny sposób, aby wyrwać się z domu od narzekającej żony. Jakie są jednak inne zalety wędkarstwa?

Wędkujemy coraz częściej

Dwadzieścia lat temu wędkowało regularnie około miliona Polaków – a przynajmniej tylu robiło to legalnie, posiadając odpowiednie zezwolenia. W 2015 roku ich liczba sięgnęła już dwóch milionów, a statystyki wskazują, że z roku na rok w Polsce wędkarzy będzie coraz więcej. Powodem jest głównie coraz większa świadomość tego, jak wygląda wędkowanie i jakie niesie za sobą korzyści. Przyczyną są także zmieniające się i rozwijające techniki oraz technologie łowienia, stale ulepszane artykuły wędkarskie oraz większy dostęp do łowisk i akwenów wodnych. O ile bowiem ćwierć wieku temu wędkarstwo ograniczało się do korzystania z podstawowych wędek, o tyle dzisiaj osprzęt dla wędkarza jest o wiele bogatszy, nowocześniejszy i co najważniejsze, znacznie ułatwia łowienie nawet amatorom.

Niedrogie hobby

Jedną z głównych zalet takiego hobby jest stosunkowo niewielka kwota, którą trzeba na nie wydać. Zakup wędki to najczęściej inwestycja wieloletnia, tak samo jak całego dodatkowego osprzętu w postaci haczyków, żyłek, podbieraków, kołowrotków czy nawet zwykłej przynęty. Dodatkowo takie zakupy można swobodnie zrobić nawet bez wychodzenia z domu: wędkarski sklep internetowy oferuje dostawę pod same drzwi mieszkania i wybór sprzętu do wędkowania z naprawdę dużej i różnorodnej oferty.

Dlaczego warto wędkować?

Poza aspektami typowo psychologicznymi i finansowymi wędkarstwo pozwala również się rozwijać zewnętrznie: wyprawa na ryby to nierzadko szkoła małego survivalu, rozbijania namiotu, tworzenia obozowiska, oporządzania ryb, rozpalania ogniska. To także umiejętność samokontroli i samodyscypliny: wczesne wstawanie wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, zwłaszcza gdy trzeba je praktykować w dni wolne od pracy, kiedy człowiek najchętniej pospałby nieco dłużej. Wędkarstwo wiąże się też najczęściej z poznawaniem nowych ludzi – i to takich, którzy nie są zupełnie obcy, ale z którymi łączy nas wspólna pasja. Niewątpliwie poprawia też humor: nie tylko wędkarz-amator odczuwa przecież ogromną satysfakcję z każdej złowionej ryby, traktując wyłowione okazy jako dowód swoich umiejętności.

Zyski finansowe? Czemu nie!

Warto też zwrócić uwagę na zaletę, którą wiele osób nieświadomie pomija. Na wędkarstwie można bowiem całkiem sporo zarobić, zwłaszcza że turnieje dla wędkarzy organizowane są zarówno w kategoriach dla amatorów, jak i profesjonalistów. Zawody w wędkowaniu odbywają się najczęściej w miesiącach letnich, ale nie brakuje też edycji, które mają miejsce w zimie, a konkurencje polegają na łowieniu w przeręblach. Takie turnieje mogą być niezwykle opłacalne, szczególnie, że pule nagród wcale nie należą do najmniejszych. Dodatkowo odbywają się regularnie na całym świecie, a profesjonaliści potrafią zjeździć nierzadko pół świata, aby jedynie wziąć udział w tych prestiżowych zawodach.

[Głosów:25    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here