Wędkarstwo to nie tylko rekreacyjne hobby i sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale również kategoria sportowa. Oczywiście nie każdy wędkarz musi startować w zawodach – ba! niektórzy hobbyści zdecydowanie odżegnują się od łowienia wyczynowego, uznając je za niezgodne z pierwotną ideą wędkarstwa. Faktem jest, że podczas zawodów liczy się głównie rywalizacja i parcie na wyniki, niemniej uczestnikom nie można odmówić umiejętności technicznych i znajomości wodnej fauny. Jeśli więc chcesz przejść na wyższy poziom łowienia, wędkarstwo wyczynowe z pewnością dostarczy Ci zupełnie nowych emocji i obudzi w Tobie ducha walki. Ale od czego zacząć?
Zapoznaj się z przepisami i regulaminem zawodów
O ile niedzielni wędkarze często są na bakier z przepisami PZW, o tyle wyczynowcy muszą mieć je w małym palcu. Podstawowa zasada brzmi – nie musisz zajmować podium ani pobijać rekordów, ale bezwzględnie nie możesz zostać zdyskwalifikowany za nieznajomość obowiązującego prawa. Dodatkowo na każdej imprezie obowiązuje wewnętrzny regulamin, w którym znajdziesz przepisy dotyczące m.in. sprzętu, postępowania z rybami, stanowiska łowieckiego, przebiegu zawodów i punktacji. Osoby uprawiające wędkarstwo wyczynowe muszą odpowiednio wcześnie zapoznać się z przepisami zawodów, by mieć czas na ich przyswojenie i dokonanie ewentualnych zmian w zakresie sprzętu. Jeśli jakiś punkt budzi Twoje wątpliwości albo nie rozumiesz jego znaczenia, najlepiej skontaktuj się z organizatorem zawodów albo zapytaj bardziej doświadczonego wyczynowca.
Skompletuj zestaw do wędkarstwa wyczynowego
Wędkarstwo to drogie hobby i jeszcze droższy sport – za używany sprzęt do metody odległościowej (angielskiej) zapłacisz ok. 5 tys. złotych, mniej więcej tyle samo wydasz na dobrą tyczkę. Oczywiście na wyczynowy sprzęt wędkarski możesz wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak na początek najlepiej poprzestać na średniej półce cenowej lub na używanych produktach. Podczas zawodów używa się najczęściej wędzisk o konstrukcji teleskopowej (baty) oraz nasadowej (tyczki). Przy wyborze warto pamiętać, że organizatorzy wprowadzają ograniczenia sprzętowe, np. nie można łowić tyczką o długości powyżej 13 metrów. Jednak wyczynowcy zazwyczaj posiadają kilka różnych wędzisk, dzięki którym mogą dopasować swój sprzęt do warunków panujących na łowisku. Przykładowo, do łowienia na sporych odległościach przydaje się matchówka, tj. lekki kij o długości 3,6-4,5 m umożliwiający wykonywanie dalekich rzutów. Oczywiście nie mniejszą uwagę należy poświecić osprzętowi, tj. żyłce, spławikowi, obciążeniu, haczykowi i kołowrotkowi (jeśli metoda tego wymaga).
Jeśli zdecydujesz się na wędkarstwo wyczynowe, musisz ściśle przestrzegać zaleceń organizatora, np. dozwolone jest łowienie tylko na jeden haczyk, a obciążenie nie może przekraczać wyporności spławika. W razie wątpliwości Twój zestaw zostanie skontrolowany w trakcie zawodów przez sędziego, co może zakończyć się wykluczeniem z dalszego uczestnictwa. Weź również pod uwagę, że regulamin określa także rodzaj dozwolonych zanęt i przynęt, a przed rozpoczęciem zawodów sędziowie sprawdzają przygotowany pokarm.
Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt pomocniczy
Wędkarstwo wyczynowe to sprawdzian umiejętności, ale i duże wyzwanie dla Twojej sprawności fizycznej. Wprawieni wędkarze są w stanie wyciągnąć nawet 10 małych ryb w ciągu 1 minuty, co wymaga żelaznej kondycji. Podczas kilkugodzinnych zawodów strajkują kolana, plecy, mięśnie rąk, a cały organizm jest narażony na trudne warunki pogodowe – nieznośne upały, zimny wiatr albo zacinający deszcz. Nic więc dziwnego, że organizatorzy dopuszczają stosowanie przydatnych akcesoriów, które przyczyniają się do komfortu łowienia. W jaki sprzęt powinien zainwestować wyczynowy wędkarz?
Przede wszystkim musisz mieć kosz wędkarski (kombajn) – to rozbudowane siedzisko z podestem, na którym możesz zainstalować wędzisko oraz umieścić pojemniki z przynętami i przydatnymi akcesoriami. Dzięki kombajnowi możesz spędzić wiele godzin w wygodnej pozycji siedzącej, w dodatku masz cały osprzęt pod ręką. Poza koszem każdy zawodnik powinien wziąć podbierak, który ułatwia wyciąganie cięższych ryb z wody. Dozwolone jest również używanie podpórek, dzięki którym nie musisz ciągle trzymać wędki w ręce. Dodatkowo możesz zabrać ze sobą procę do wyrzucania zanęty na większe odległości. Decydując się na wędkarstwo wyczynowe, musisz także kupić odpowiednią siatkę do przetrzymywania złowionych okazów w wodzie – regulamin zawodów zazwyczaj określa jakiej siatki należy używać.