Chcesz zasmakować morskiej przygody i planujesz rejs na bałtyckie dorsze? A może wolisz spróbować swoich sił w wędkarstwie surfcastingowym? Nie będziemy przekonywać Cię o wyższości stałego lądu nad „bujaniem” na otwartym morzu lub odwrotnie. Musisz jedynie wiedzieć, że do łowienia z kutra potrzebujesz innego sprzętu niż do połowu z plaży – w sklepach znajdziesz specjalne wędki morskie przystosowane do obu metod. Na co zwracać uwagę i jak kupić dobry kij?

Jaka wędka na plażę?

Surfcasting to doskonała metoda dla tych, którzy chcą rozsmakować się w połowach morskich, ale z różnych powodów (finansowych, zdrowotnych) nie chcą wypływać w rejs kutrem. Niestety łowienie z plaży ma to do siebie, że ryby nie zawsze biorą blisko brzegu – a nie wszędzie masz do dyspozycji molo czy falochron. Dlatego też przy wyborze wędki morskiej należy zwrócić uwagę na długość rzutu. Oczywiście ten parametr zależy nie tylko od samego wędziska, ale również od umiejętności wędkarza, techniki czy warunków panujących nad łowiskiem. My jednak skupimy się na tylko na sprzęcie – aby rzucać na imponujące odległości (120-170 m) wybierz wędzisko o ciężarze wyrzutu do 200 g. Typowe wędki surfcastingowe zwykle oscylują wokół 100-200 g – taki c.w. jest wystarczający, gdyż w tej metodzie ciężarki powinny ważyć 100-120 g. Ponadto lżejsze kije lepiej się ładują i mają lepszą dynamikę. Długość wędki na plażę nie powinna przekraczać 420 m (najlepiej 3,9-4,2 m) – wprawdzie ten  parametr nie ma większego wpływu na odległość rzutu, ale decyduje o utrzymaniu  żyłki nad wodą. Jeśli chodzi o materiał wykonania, część wędkarzy uprawiających surfcasting preferuje bardziej miękkie wędziska z włókna szklanego, które doskonale sprawdzają się przy penetrowaniu linii brzegowej. Natomiast jeśli jesteś nastawiony na dalekie rzuty, najlepsze dla Ciebie będą lekkie i sztywne wędki morskie z włókna węglowego.

Wędki do łowienia z kutra

Wybierając się w rejs łodzią rybacką, nie potrzebujesz wędki dłuższej niż 2,40-2,70 m – tyle mierzą typowe wędziska morskie przystosowane do metody trollingowej (prowadzenie przynęty za kutrem). Ciężar wyrzutowy kija zależy od głębokości łowiska – na płytkie wody (do 40 m) wystarczy wędka o 100-200 g, zaś na głębsze (50-80 m) przyda się wędzisko o c.w. do 300 g o akcji szczytowej. Wędki morskie o niskim ciężarze wyrzutowym (5-25 g, 8-35 g) to kije specjalnie zaprojektowane pod trolling.

Przy wyborze kija nie sugeruj się jedynie parametrami. Jeśli to możliwe, przed zakupem wypróbuj wędkę na „sucho”. Źle wyważona szybko przyprawi Cię o ból rąk – weź pod uwagę, że podczas 8-godzinnego łowienia z kutra (na krócej nie opłaca się wyruszać) przez większość czasu będziesz trzymać kij w dłoniach.

Łowienie w Bałtyku – wędki morskie czy uniwersalne?

Oczywiście nie musisz kupować specjalnego wędziska morskiego, jeśli zamierzasz łowić na bałtyckiej plaży zaledwie 2-3 razy w roku przy okazji wyjazdu urlopowego. Równie dobrze możesz użyć uniwersalnej wędki na grunt lub spinning – byle optymalne parametry mniej więcej się zgadzały (długość 3,9-4,5 m, c.w. do 200 g). Z kolei armatorzy organizujący  wyprawy kutrem na dorsze zazwyczaj udostępniają sprzęt za opłatą, więc nie musisz nawet posiadać własnej wędki.

Natomiast jeśli mieszkasz nad Bałtykiem i chcesz często łowić z plaży, powinieneś zainwestować w typowe wędki morskie. Są mocniejsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nie uszkodzi ich pierwsza lepsza fala. Wędzisko do łowienia w morzu jest narażone na znaczne przeciążania, dlatego musi być odpowiednio sztywne i masywne. W dodatku takie kije są przystosowane do kontaktu ze słoną wodą, co niewątpliwie przedłuża ich trwałość i estetyczny wygląd.

[Głosów:57    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here