Wędkowanie metodą gruntową

Wędkarstwo gruntowe staje się coraz bardziej popularne. Ze względów ekonomicznych, jak i dla koneserów tej sztuki łowienia. Wiele osób uważa, że jest znacznie ciekawsze niż łowienie spławikowe. Można łowić, jak sama nazwa wskazuje z gruntu na wszelkiego rodzaju rozlewiskach, zarówno tych naturalnych, jak jeziora czy rzeki, jak i sztucznych zalewach.

Wędkarstwo gruntowe – metoda feeder i picker

Wędkowanie gruntowe wymaga solidnych i wykonanych z mocnych materiałów wędzisk. Do wyboru jest feeder lub picker oraz tzw. wędki karpiowe. Pickery polecane są na wodach stojących i wolnopłynących. Przeważnie mają do trzech metrów długości i ciężar wyrzutu do 40 gram, stąd nie można stosować cięższych zanęt. Szczytówka na końcu pozwala na dobre wyczucie brań. Z kolei metoda feeder polecana jest do cięższych zadań. W tym wypadku maksymalny ciężar wyrzutu wynosi do 250 gram. Takie wędki polecane są do wędkowania na rzekach, kiedy należy je ustawić niemal pionowo do łowiska, na specjalnych podporach. Wędki karpiowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają łowić duże okazy karpi, a także amury czy też leszcze. Mocna konstrukcja pozwala poradzić sobie nawet z największymi okazami. Trzeba przy tym zastosować większe kołowrotki karpiowe. Cały osprzęt dla miłośników łowienia karpi dostępny jest na stronie wedkarz.pro. Znajdują się tam również inne kołowrotki gruntowe dedykowane do metody feeder oraz picker. W tej metodzie istotne jest dobranie jak najlepszego kołowrotka, jak najbardziej wytrzymałego, ze względu na duże obciążenie.

Istota wędkowania gruntowego

Wędkowanie gruntowe pozwala na łowienie dużych okazów ryb. Do tego celu trzeba wybrać odpowiedniej grubości żyłkę, zwłaszcza jeśli jest się początkującym wędkarzem. Dzięki temu nie plącze się, a wędkę łatwiej jest zarzucić. Żyłka do feedera powinna mieć odpowiednią średnicę, od 0,22 do 0,3 mm. Z kolei do pickera średnica żyłki powinna być w granicach 0,20 mm. Oczywiście charakterystyczne dla metody gruntowej jest stosowanie tzw. koszyczka, w którym umieszcza się zanętę. Jest ona stopniowo wypłukiwana przez znajdujące się w nim otwory. Koszyczki różnią się kształtem, jak i materiałem. Na rwący nurt rzeczny polecane są koszyczki trójkątne i metalowe. Na akweny wolnopłynące bądź stojące polecane są kwadratowe oraz okrągłe koszyczki. Mogą być wykonane z plastiku. Wszystkie rodzaje koszyczków do połowu gruntowego dostępne są na stronie wedkarz.pro. Obciążenie zależne jest od rodzaju wędki, trudniej również zarzucić wędkę, kiedy jest ono zbyt duże, nie mówiąc o tym, że żyłka może się po prostu zerwać. Splątaniu zapobiega rurka antysplątaniowa, a także krętlik. Stosowany jest również Również wielkość haczyka musi być dostosowana do rodzaju przynęty., a także tego jakie ryby chce się łowić. Nie może być ani zbyt mały ani zbyt duży. Najlepiej wybierać modele z grotem skierowanym do środka. Przy połowach na jeziorach i stawach trzeba również zainwestować w odpowiednią podpórkę, która pozwoli na równoległe ustawienie wędki, z dobrze widoczną szczytówką. Innym ciekawym akcesorium dla zapalonych wędkarzy może być dźwiękowy czujnik elektroniczny, który niezbędny będzie podczas łowienia gruntowego w nocy.

[Głosów:59    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here