Akwarystyka słodkowodna

0
7415

Zwierzęta goszczą w domach ludzi od dziesiątków tysięcy lat. Jednak dopiero od kilkudziesięciu lat rozwija się branża zwana akwarystyką słodkowodną, która pozwala na stworzenie miniaturowego dna jeziora lub rzeki w swoim domu.

SZEROKA OFERTA AKWARYSTYKI SŁODKOWODNEJ

Ze względu na szeroką dostępność oferty i łatwość w utrzymaniu, akwarystyka słodkowodna jest bardzo popularna wśród amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą organizmów wodnych. Popularność tego sposobu na stworzenie własnego wodnego świata sprawia, że akwaria słodkowodne oferowane przez firmy akwarystyczne są dostosowane do różnego poziomu zaawansowania hodowli. Na rynku znajdziemy zatem zarówno akwaria małe, które są odpowiednie dla początkujących, jak i wielkie specjalistyczne zbiorniki, których obsługa wymaga biegłości w branży.

SAMO AKWARIUM NIE WYSTARCZY…

Nie trzeba być ekspertem branży akwarystycznej, by wiedzieć, że w sklepach znajdziemy dwie główne formy akwariów: prostopadłościenną i kulistą. Są one wykorzystywane zarówno przez początkujących, jak i przez doświadczonych hodowców. Jednak samo akwarium do założenia hodowli nie wystarcza. Trzeba jeszcze zadbać o filtr oczyszczający wodę z nieczystości, grzałkę ocieplającą wodę oraz o oświetlenie, które umożliwia wzrost roślinom akwariowym. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim wyłożeniu dna piaskiem lub kamieniami wszelakich rozmiarów.

NAJPOPULARNIEJSZE ROZWIĄZANIA

Oprócz wspomnianych form akwariów, istnieje szereg popularnych rozwiązań w branży akwarystycznej. Ułatwiają one utrzymanie akwarium w dobrym stanie bez względu na jego wielkość. Jest to możliwie dzięki bardzo rozbudowanej ofercie dostępnych akcesoriów akwarystycznych.

SPECJALISTYCZNE SZAFKI

Jednym z przydatnych rozwiązań są na przykład specjalne szafki, na których ustawione jest akwarium. Gwarantują one umieszczenie wszelkich najpotrzebniejszych rzeczy w bezpośredniej bliskości zbiornika, co ułatwia jego konserwację i pozwala na skomasowanie wszystkich potrzebnych komponentów w jednym miejscu.

DOWOLNY LITRAŻ

Wszystkie akwaria słodkowodne mają podobną formę, lecz różnią się litrażem. Jeśli chodzi o akwaria prostopadłościenne, ich litraż jest nieograniczony. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla każdego hodowcy, bez względu na stopień jego wtajemniczenia. Inaczej ma się sprawa ze zbiornikami kulistymi, których maks. pojemność wynosi ok 30 litrów, co uniemożliwia rozwinięcie większej hodowli.

MONOTONIA? TO TYLKO POZÓR…

Homogeniczna forma akwariów nie powoduje jednak, że liczba ich rodzajów jest ograniczona. Wręcz przeciwnie. Wyróżniamy aż cztery podstawowe typy zbiorników hodowlanych. Są to:

  • akwaria w całości wykonane ze szkła (kulowe),
  • zbiorniki klejone na rogach (tylko prostopadłościenne),
  • akwaria ramowe (szkło oprawione w twardy stelaż),
  • zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych.

RÓŻNORODNOŚĆ ROZWIĄZAŃ

Monotonia form akwariów nie oznacza ponadto, że asortyment ich wyposażenia jest równie wąski. Samo oświetlenie akwariowe dzieli się na wiele typów. Najpopularniejszymi z nich są np. diody LED oraz zamieszczane pod pokrywą jarzeniówki. Tak samo sprawa ma się w przypadku filtrów. Oprócz różnorodności ich kształtów wyróżniamy też filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich cicho pracują, lecz cechują się o wiele mniejszą przepustowością aniżeli ich zewnętrzne odpowiedniki, które z kolei hałasują i pobierają więcej prądu.

PODSUMOWANIE

Powyższy artykuł pokazuje, jak w rzeczywistości bardzo różnorodną branżą jest akwarystyka. Pomimo pozornej monotonii, umożliwia stworzenie hodowli o dowolnych rozmiarach, dzięki czemu przygodę z nią mogą zacząć nawet osoby będące zupełnymi laikami. Jeśli szukacie Państwo przydatnych podzespołów do ożywienia środowiska akwariowego, polecamy zapoznanie się z ofertą marek Wromak, Diversa i Opti White Cube. Ci producenci posiadają bardzo szeroki asortyment przyborów akwarystycznych, dzięki czemu każdy klient znajdzie coś idealnego dla swojej hodowli.

Akwaria i akcesoria można zakupić w sklepie – zoologiczny.sklep.pl

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here