Wybieramy wędki do połowu karpia

Wędkarstwo karpiowe staje się w Polsce coraz popularniejsze. Na karpie zasadzają się wędkarze zarówno Ci na łowiskach należących do wód PZW jak i na komercyjnych zbiornikach. Warto zdać sobie sprawę, że karpiarstwo wymaga odpowiedniego sprzętu. Karpie potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary. Dlatego potrzebny jest zarówno kołowrotek jak i wędka karpiowa, które sprostają tym gabarytom. Zatem, wybierając się na połów karpia, jaką wędkę kupić?

Trzy rodzaje długości wędzisk i ich przeznaczenie

Wędki dzielimy ze względu na metodę połowu i długość wędzisk. Wyróżnić można metodę gruntową i spławikową. Jaka wędka na grunt, a jaka na spławik? Wędziska gruntowe produkowane są w trzech długościach: 3 m, 3,60 m oraz 3,90 m. Najkrótsza długość to model przeznaczony do holu karpia z gruntu z łodzi lub pontonu. Największym zainteresowaniem cieszą się modele o długości 3,60 m i 3,90 m. Różnica między nimi to tylko 30 cm. ale w łowieniu karpia znacząca. Przyjęło się, że krótsze są bardziej uniwersalne, a dłuższe przeznaczone do bardzo odległych rzutów. Bez względu na długość, wędka na karpia może składać się z dwóch albo trzech segmentów. Wędka dwuelementowa o długości 3,60 m po złożeniu osiągnie długość 180 cm co może okazać się problematyczne podczas transportu, dlatego warto mieć to na uwadze.
Z kolei chcąc łowić karpia na spławik warto zapoznać się z wędką teleskopową od MAD. Ich model MAD–D-Tact III Tele Carp charakteryzuje się akcją zbliżoną do wędek gruntowych, dwuskładowych dzięki czemu doznania podczas holowania są satysfakcjonujące.

Wędka karpiowa MAD

Wędka karpiowa MAD – D-Tact III Tele Carp – 3,90m / 3,00LB fot. sklep-wedkarski.pl

Krzywa ugięcia

Wybierając wędki przeznaczone na karpia musimy zwrócić uwagę również na krzywą ugięcia. To bardzo istotny czynnik, bo wpływa na odległość jaką jesteśmy w stanie rzucić i na maksymalne obciążenie. Krzywa ta waha się od 2,5LB do 3,5LB.

2,5LB przekłada się na odległość wyrzutu w granicy 60-70 m, a maksymalne obciążenie waha się od 20 do 85 g. Ostateczne osiągi zależne są od danego modelu wędki i techniki wędkarza. Z kolei 3,5LB pozwala na wyrzut od 100 m i dalej i na obciążenie nawet do 125 g.

Określając krzywą ugięcia warto wziąć pod uwagę również rodzaj łowiska, na którym najczęściej łowimy. Trudne terenowo zbiorniki, z licznymi zaczepami będą wymagały wędzisk o mocniejszych parametrach.

Wędki karpiowe można podzielić również pod kątem akcji. Wyróżniamy: szczytową, progresywną i średnią progresywną. Akcja szczytowa pomaga w dalekich rzutach oraz szybkim zacięciu ryby, ale nie wybacza błędów podczas holu. Progresywna utrudnia bardzo dalekie rzuty, ale daje niesamowitą frajdę podczas holu i bardzo dobrze amortyzuje ucieczki ryby. Z kolei średnia progresywna jest połączeniem powyższych akcji i dobrze sprawdzi się u początkujących karpiarzy.

Materiał wykonania i pozostałe detale techniczne wędki

Wędki karpiowe najczęściej wytwarzane są z włókna węglowego. Wynika to z tego, że materiał ten gwarantuje olbrzymią wytrzymałość przy stosunkowo niskiej wadze. Na rynku spotkać można również wędki z włókna szklanego, które są opcją tańszą, ale i mniej odporną. Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, gdy decydujemy się kupić wędkę są przelotki. Powinny być duże, bo dzięki temu mamy możliwość oddawania dalekich rzutów. Do tego powinny być odporne na ścieranie i umożliwiać stosowanie plecionek. Ważną sprawą jest także uchwyt wędki. Nie może być śliski, by nie stworzyć ryzyka, że wędka wypadnie nam z ręki. Ponadto powinien być wygodny, bo wędkarstwo karpiowe często wiąże się z długimi holami.

Czołowi producenci wędek karpiowych

Wędki do kupienia oferuje wiele firm. Jednak prym na tym polu wiodą Fox, DAM Mad i Daiwa. Dlatego decydując się na wędki karpiowe warto postawić na jedną z tych marek. Daiwa NINJA X BLACK WIDOW CARP 12FT/ 3.60/3,00LB to świetny przykład lekkiej wędki o wysokiej jakości i w cenie przystępnej dla każdego. Podobnie wygląda sprawa z modelem DAM MAD Charger 12FT – 3,60m/3,00LB/40.

Wędka karpiowa Daiwa

Wędka karpiowa Daiwa NINJA X BLACK WIDOW CARP 12FT / 3.60M / 3.00LB fot. sklep-wedkarski.pl

Każda z tych marek ma w swych ofertach wędki karpiowe przeznaczone dla wędkarzy profesjonalnych, zapalonych jak i dla osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z karpiami. Specjalne wędki znajdziemy w sklepie wędkarski https://sklep-wedkarski.pl. Stawiając na jednego z liderów mamy pewność, że każdy oferowany przez niego produkt będzie płynnie pracował i zapewniał niemałą satysfakcję z holu.

[Głosów:93    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here