Wędkowanie z kutra - jaki zestaw wędkarski kupić?

Każdy wędkarz, który raz posmakuje wędkarstwa morskiego połknie prawdopodobnie przysłowiowego bakcyla i ten rodzaj połowów wzbogaci jego hobby już na stałe, gwarantuje on bowiem niezapomniane przeżycia i silne emocje. Bądźcie na to gotowi.

W Morzu Bałtyckim najczęściej tym sposobem łowi się dorsza. Poniżej znajdziecie porady, w jaki sprzęt się wyposażyć, by cieszyć udanym połowem.

WĘDKA

Przede wszystkim mocny, taki z którym będziecie czuć się pewnie, ponieważ z całą pewnością jego wytrzymałość będzie testowana, za sprawą silnych przeciążeń.

Wędzisko dzielimy na:

* Zestaw ciężki – w tym przypadku korzystamy z tyczki, której ciężar wyrzutu wynosi od stu do trzystu gramów, natomiast rozmiar wędki wynosi od 2,4 do 2,7 metrów i nie ulega wątpliwości, że ten rodzaj wędek nie należy do zgrabnych.

* Zestaw finezyjny – w tym przypadku rozmiar wędek waha się od trzech do czterech metrów, natomiast ich ciężar wyrzutu to sto do stu trzydziestu gramów.

Te dwa zestawy różnią nie tylko ich rozmiary, ale także grubość szczytówki i akcja. Podczas zakupu wędki do połowu dorsza ważne jest, by zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wykonane są przelotki, muszą bowiem być mocno zamocowane, a także powinny posiadać obicie porcelanowe. To niezwykle istotne.

Najczęściej do połowu dorsza polecana jest wędka marki Konger Roder Pilk 240/250 g. To czuły sprzęt, a jednocześnie mocny. Kolejną godną polecenia wędką jest Mistrall Torella Pilk Travel3 m/80-240 g, która stworzona została z węglowego włókna z podwójnostopkowymi przelotkami.

KOŁOWROTEK

Podstawowa sprawa: kołowrotek czy może multiplikator. Jeżeli macie zamiar łowić dorsza, wybierzcie kołowrotek, ponieważ liczy się w tym przypadku szybkość zwijania i tutaj zdecydowanie wygrywa właśnie kołowrotek.

Do zestawu ciężkiego zaleca się kołowrotek w rozmiarze od sześciu tysięcy wzwyż, do finezyjnego zaś od pięciu do sześciu tysięcy. Jak w przypadku wędki, do połowu morskiego najlepiej wybrać stabilny, silny i wodoodporny kołowrotek, posiadający mocny i szybko reagujący hamulec (najlepszy będzie kołowrotek z hamulcem przednim).

Najlepsze kołowrotki do tego rodzaju połowu:

– Ryobi Arctica 3000 – kołowrotek do zestawu finezyjnego, zaawansowany technicznie, przeznaczony dla wymagających i doświadczonych wędkarzy,

– Dolphin XTM Jaxon – kołowrotek dla amatorów, posiadający wzmocniony, który jest w stanie utrzymać nawet te naprawdę spore przeciążenia. Przeznaczony do połowów dorsza.

ŻYŁKA

Jak wiadomo do konkretnego zestawu trzeba wybrać żyłkę.
Jeśli będziecie łowić na głębokości oscylującej w granicach 35 m, wybierzcie żyłkę, której grubość waha się od 0,35 do 0,50 mm.
Do połowy powyżej 35 m zastosujcie już plecionkę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że po przekroczeniu 50 m żyłka nie wytrzyma

PRZYWIESZKI

Zestaw do połowu nie będzie pełny, jeśli będzie w nim brakowało przywieszki lub pikera. Jednak nie musicie obawiać się braku dostępności tego elementu, ponieważ na rynku wędkarskim znajdziecie cały ogrom przywieszek przeznaczonych do połowu dorsza. Są one jednym z podstawowych elementów wyposażenia zestawu, na dodatek niezwykle skutecznym ze względu na to, iż ich rozmiary i kolory są tak różnorodne, że można je dopasować do aktualnych potrzeb. Wyróżniamy przynęty do złudzenia przypominające śledzie, raczki, szprotki, a ostatnio nawet wesz morską. W roli przywieszek idealnie sprawdzą się te stosowane do połowu okoni czy szczupaków, czyli popularne twistery i kopytka. Można też zastosować tak zwany „pusty zestaw” na haczykach, czyli nadziewacie na nie naturalną przynętę, jak śledź, szprotka lub makrela.

PIKERY

Popularne pikery to po prostu przynęty wykonane z metalu, na końcach których znajdują się haczyki. Kupując pikery dobierzcie je do zestawu, który posiadacie. Czyli jeśli zestaw jest ciężki wybierzcie pikery z gramaturą od 150 g do 250-300 g. W przypadku zestawu finezyjnego w zupełności wystarczą te o gramaturze 125 g.

TECHNIKA POŁOWU DORSZA

Podczas połowu dorsza pamiętajmy przede wszystkim o tym, bym nie przeciążyć wędki. Do zestawu ciężkiego używajcie pikerów od 150-170 gramów (głębokość do 30 m, powyżej – cięższe). W zestawie ciężkim korzystajcie z przywieszek, natomiast piker pełni rolę obciążnika, który spada na dno. Kołowrotek zaś najpierw podciągajcie, a następnie opuszczajcie, powtarzając tę czynność do skutku.

Zwolennicy połowów emocjonujących preferują raczej zestawy finezyjne. W tym przypadku nie używa się przywieszek, a samego pikera w zależności od głębokości: przy 30 metrach waga pikera powinna wynosić 50 g, powyżej 60 metrów – 125 g. Tutaj ważny jest daleki wyrzut. Kiedy zestaw opadnie na dno, delikatnie go podciągnijcie, a następnie ponownie opuśćcie na dno (na wzór połowów sandacza).

Tym sposobem dotarliśmy do podsumowania. Jesteście już przygotowaniu do połowu smakowitej ryby, jaką z całą pewnością jest rodzimy dorsz. Nic nie może równać się z radością, jaką daje morski połów. Pamiętajcie jednak nie tylko o odpowiednio skompletowanym sprzęcie, ale także o odpowiednim ubiorze zawsze dostosowanym do panujących na morzu warunków.

[Głosów:48    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here