Fascynacja rybami jest w Tobie tak duża, że gdy wracasz z nad wody wciąż myślisz o nich? Myślałeś może o założeniu swojego akwarium? Urządzanie pierwszego domowego akwarium to prawdziwa frajda! Jako początkujący możemy jednak napotkać na swojej drodze pewne trudności.
Przygotowanie akwarium to nie tylko wybór rybek, ale także właściwych ozdób i dekoracji. Ich zadaniem jest uatrakcyjnienie naszego wodnego królestwa, a także zapewnienie rybkom właściwego biotopu. Jak zatem pogodzić potrzeby wodnych stworzonek i względy estetyczne?
Pierwszym krokiem w planowaniu naszego wodnego królestwa powinien być wybór rybek (sprawdź jak wprowadzać nowe rybki do akwarium w artykule tutaj)– to one zdefiniują jakie podłoże oraz dekoracje powinniśmy wybrać. Nim zdecydujemy się na zakup akwariowych ozdób powinniśmy zatem sprawdzić, w jakich warunkach żyje dany gatunek.
Postarajmy się urządzić akwarium tak, by zapewnić im warunki maksymalnie zbliżone do tych naturalnych. Na rynku zoologicznym dostępnych jest całe mnóstwo ozdób akwariowych – od tych syntetycznych, wykonanych z plastiku lub gumy, po naturalne, takie jak korzenie czy kamienie. Jakie dekoracje wybrać? Tu, prócz estetyki, należy się kierować jedną zasadą: nie szkodzić. Oznacza to, że ozdoby powinniśmy dobrać tak, by nie wpływały negatywnie na skład wody i nie szkodziły rybkom.
Dekorowanie: jak wybrać ozdoby?
Wydawać by się mogło, że najlepiej sprawdzają się naturalne ozdoby. Niestety, nie zawsze. Choć korzenie nadają akwarium przytulny wygląd, niewłaściwie dobrane mogą gnić, a tym samym zanieczyszczać wodę, co może pogarszać stan rybek, a nawet je zatruć. Dlatego warto wybierać te oferowane przez sklepy akwarystyczne, które są już odpowiednio spreparowane i przygotowane do leżenia w wodzie. Podobnie rzecz ma się ze źle dobranymi kamieniami – mogą one reagować z wodą, uwalniając toksyczne substancje.
Wybierając naturalne kamienie do akwarium powinniśmy zatem zwrócić uwagę na ich skład. Niektóre, np. wapienne lub z domieszką metali mogą zatwardzać wodę, inne mogą znacznie wpływać na jej pH. Różne rodzaje kamienia pozwolą na urozmaicenie dna akwarium i tworzenie ciekawych form. Warto także zwrócić uwagę na rodzime gatunki skał, np. piaskowiec, który bardzo ładnie prezentuje się w domowych akwariach.
Oczywiście na rynku nie brakuje także sztucznych ozdób. Fantazyjne zamki, jaskinie czy sztuczne rośliny w jaskrawych kolorach i ciekawych kształtach szczególnie podobają się najmłodszym akwarystom. Dzięki takim dekoracjom prosto i tanio można stworzyć fantastyczny podwodny świat.
A co z roślinami?
Rośliny stanowią idealne uzupełnienie martwych naturalnych dekoracji. W sklepach zoologicznych czy akwarystycznych znajdziemy wiele gatunków, które sprawdzą się w domowych akwariach. Tak jak w przypadku innych dekoracji należy jednak pamiętać, by rośliny nie wpływały negatywnie na rybki.
Rośliny prócz walorów estetycznych spełniają również funkcję oczyszczającą wodę – zwłaszcza początkującym zdarza się przekarmiać rybki co powoduje psucie się pokarmu co w konsekwencji prowadzi do konieczności wymiany wody w akwarium. Polecamy tutaj przy okazji tekst o tym jak karmić rybki akwariowe oraz jaki pokarm wybierać, aby uchronić się od podobnych błędów.